Komodity zažívají malou renesanci, hlavně díky Číně

Letošní rok je zatím pro komodity pomyslným zlatým dolem. Ceny se k překvapení mnohých výrazně zotavily z úrovní, na nichž byly na počátku roku. Podle analytiků Macquarie Wealth Management to byl tak dramatický obrat, že jej můžeme nazývat malou renesancí. Současná situace naznačuje, že v uplynulých šesti měsících vyšší ceny držela spíše poptávka než nabídka. Může za to hlavně největší světový konečný spotřebitel komodit, kterým je Čína, napsal server Business Insider.

Analytici Macquarie na počátku letošního roku očekávali určitou stabilizaci poptávky po kovech, například v případě hliníku počítali s růstem poptávky vyšším než 2,5 procenta. Poslední údaje ale naznačují, že čínská aktivita ve stavebnictví zůstává v pozitivním trendu, zatímco jsme svědky rodícího se globálního oživení průmyslové výroby.

Čínské Baosteel a Wuhan vytvoří světovou dvojku ve výrobě oceli

V reakci na toto oživení zlepšili analytici cenové prognózy pro průmyslové kovy. Naznačili, že utrácení v režii čínské vlády, jež bylo zahájeno v letošním prvním čtvrtletí, přetrvá i další politické změny v roce 2017.

„Budeme nadále zvyšovat náš 12měsíční výhled poptávky u průmyslových kovů, pokud bude čínská vláda prodlužovat její další komoditně náročnou fázi růstu,“ uvedla Macquire. Podle analytiků situace vytváří relativně krátkou poptávku, která poskytuje příležitost pro ceny komodit a producenty.

Analytici sice vylepšili řadu svých prognóz, ceny většiny průmyslových kovů se ale budou v krátkodobém horizontu kvůli sezonní slabosti pohybovat na nižších úrovních. I s podporou Číny čekají do konce roku standardně slabší sezonní poptávku.

Newsletter