Komplikace s vakcínou AstraZeneca euro neovlivnily. Riziko ale existuje

Klíčové body

  • ZEW indikátor ekonomického sentimentu v Německu rostl nad očekávání a dosáhl 76,6 bodů.
  • Maloobchodní tržby v USA se v únory propadly na -3 %. Oslabila také průmyslová aktivita na -2,2 %.
  • Komplikace spojené s vedlejšími účinky vakcíny AstraZeneca kurz eura zatím výrazně neovlivnily, riziko však existuje.
Zdroj: Depositphotos

V Německu i v eurozóně sílí optimismus. Vycházíme z dat ZEW indikátoru ekonomického sentimentu, který v březnu v Německu meziměsíčně vzrostl nad očekávání o 5,4 bodů na 76,6 bodů. V rámci eurozóny pak vzrostl o 4,4 bodů na 74 bodů. Komplikace spojené s vedlejšími účinky vakcíny AstraZeneca kurz eura zatím výrazně neovlivnily, riziko však existuje. V USA došlo v únoru k meziměsíční kontrakci maloobchodních tržeb o -3 %. Zpomalila také průmyslová aktivita, která se meziměsíčně snížila z lednových 1,1 % na únorových -2,2 %. Negativní výsledky se na kurzu dolaru významně nepodepsaly, kdy očekávání směřují především k dnešnímu zasedání Fedu.

V Německu roste optimismus. Vyplývá to z nejnovějších výsledků ZEW indikátoru ekonomického sentimentu, který v březnu vzrostl proti únoru o 5,4 bodů na 76,6 bodů, což je o 2,6 bodů více, než bylo očekáváno. Od prosince roku 2020 vzrostl ZEW indikátor o více než 20 bodů, což odpovídá všeobecnému očekávání ekonomické obnovy nejen v Německu, ale také ve zbytku Evropy. ZEW indikátor ekonomického sentimentu pro eurozónu v březnu také rostl a dosáhl hodnoty 74 bodů, což je o 4,4 bodů více než v únoru.

Tempo vakcinace v rámci EU je nadále relativně pomalé, což reflektoval i nejnovější ekonomický výhled OECD. Problematicky se z pohledu rychlosti vakcinace jeví pozastavení očkování vakcínou AstraZeneca v řadě zemích EU. I přesto, že euro tato událost zatím nikterak výrazně neovlivnila, případné hromadné zastavení očkování touto vakcínou napříč starým kontinentem by mohlo pro kurz vyznít negativně. Šlo by totiž o faktor zpomalující evropskou vakcinaci, což by ještě více rozšiřovalo mezeru mezi ekonomickou obnovou Evropy a USA. Evropská léková agentura by se k této kauze měla teprve vyjádřit. Každopádně už teď je patrné, že se evropská veřejnost začala k této vakcíně stavět odmítavě, což rovněž není dobrá zpráva.

Maloobchodní tržby v USA se v únoru meziměsíčně propadly o -3 %, což je nejhlubší kontrakce od dubna roku 2020. Očekávaní bylo nastaveno na -0,5 %. Výsledek amerického maloobchodu vedle vysokého srovnávacího základu z ledna, který byl navíc revidován z 5,3 % na 7,6 %, a časování fiskální podpory negativně ovlivnilo i špatné počasí, které mělo dopad na spotřebu domácností. V březnu lze očekávat růst tržeb maloobchodu vlivem již třetího kola vydávání šeků v rámci fiskálního stimulu. Vedle tržeb v maloobchodu klesala v únoru meziměsíčně také průmyslová aktivita z lednových 1,1 % na -2,2 % v únoru. Meziročně pak poklesla z 1,8 % na -4,2 %. Dolar, který na začátku roku 2021 atakoval hranici minima za tři roky, od té doby posiloval vlivem růstu výnosů amerických dluhopisů. Dnes bude pro kurz klíčové zasedání Fedu – více k němu psal kolega.

Libra na konci minulého měsíce oslabila pod hranici 1,4000 dolaru za libru a od té doby tuto hranici od spodu testuje. Oči se v otázce libry upírají na čtvrteční zasedání Bank of England, kde dle očekávání trhu a našeho názoru nedojde ke změnám úrokových sazeb ani k navýšení tempa nákupu aktiv. Důležité proto budou výsledky v rámci výhledu inflace a hospodářského růstu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1890 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1857 do 1,1975 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,15 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,12 až 26,27 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,88 až 22,14 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter