Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Konec chytrých telefonů a poněkud děsivá budoucnost lidstva

Řada z nás si už nedovede představit život bez chytrého telefonu. Ale vývoj jde dál a smartphony jednou možná zmizí ze světa, podobně jako třeba fax. A možná to bude dřív, než si myslíte. Co bude pak?

Tuto otázku si položil Matt Weinberger ze serveru Business Insider. Podle něj zatím není třeba se obávat – ještě nás prý se smartphony čeká alespoň deset let. Nicméně Elon Musk, Microsoft, Facebook, Amazon a bezpočet startupů pomalu a jistě pokládá základy jejich skonu. A ve chvíli, kdy chytré telefony skončí, začnou se podle něj dít „zlváštní věci“. Nejen co se týče jednotlivých produktů, ale především v otázce způsobu života a pojetí člověka jako takového.

Krátkodobý horizont

Lidé považují chytré telefony za revoluční přístroje – tak malé, že je lze brát všude s sebou, přitom dost velké na to, aby s nimi šlo pohodlně pracovat, zařizovat obrovské množství záležitostí, a zároveň vybavené všemi potřebnými kamerovými a GPS senzory, abychom mohli používat aplikace jako je Snapchat či Uber. Ve své podstatě však je chytrý telefon jen zmenšenina stolního počítače či laptopu, vylepšená o virtuální a dotykové možnosti vstupu.

Na druhou stranu je zřejmé, že tyto telefony budou pomalu a v rostoucí míře využívat systémy umělé inteligence. Například nový Samsung Galaxy S8 je vybaven novým virtuálním asistentem Bixby, který by měl do budoucna umožnit ovládat telefon včetně všech aplikací hlasem. Zároveň bude jeho součástí i nová verze sluchátek pro virtuální realitu, vyvinutá ve spolupráci se společností Oculus, patřící pod Facebook. Také příští iPhone by měl obsahovat vylepšení asistenta Siri a prvky virtuální reality.

S tím, jak významný, byť do jisté míry omezený, úspěch zažívají zařízení, jako je Amazon Echo, Sony PlayStation VR či Apple Watch, můžeme očekávat další velkou vlnu experimentů velkých či menších technologických firem v oblasti počítačového rozhraní.

Střednědobý horizont: Splývání reality s tou virtuální

Ve střednědobém horizontu se řada těchto experimentálních technologií začne zásadním způsobem proměňovat.

Microsoft, Facebook, Google, Magic Leap a údajně snad i Apple pracují na tom, aby vytvořily sluchátka, která promítají detailní obrazy ve 3D přímo do vašich očí. Technický expert a tvůrce těchto sluchátek ve firmě Microsoft Alex Kipman nedávno pro Business Insider přímo řekl, že by virtuální realita mohla nahradit chytrý telefon, televizi i všechno ostatní, co má obrazovku. Bude prý zbytečné nosit po kapsách nebo mít doma více různých přístrojů, pokud vám něco všechny vaše hovory, filmy či hry přenese přímo do vašich očí a vloží do reality kolem vás.

Přístroje jako je Amazon Echo nebo AirPods od Apple nabydou na důležitosti. S tím, jak budou systémy umělé inteligence, jako je Siri od Apple, Alexa od Amazonu, Bixby od Samsungu či Cortana od Microsoftu, stále chytřejší, dojde k rozvoji možností nejen mluvit s počítači, ale také naopak – počítače budou hovořit s lidmi.

Jinými slovy, počítače ovládnou lidské smysly ve větší míře, než dosud, a technologie bude přímo působit na váš zrak i sluch. To zní trochu děsivě. Představte si, jaké to může mít následky, když v takovém světě dojde k nějaké chybě – například jako se to koncem loňského roku stalo sociální síti Facebook, kde byl náhle zhruba milion uživatelů včetně samotného Marka Zuckerberga, prohlášeno za mrtvé. To je hrozné i na obrazovce, ale ve chvíli, kdy se Facebook infiltruje do vnímání našeho běžného života, může mít taková chyba algoritmu dramatické důsledky. Co když způsobí třeba to, že se někteří lidé ve vašem zorném poli stanou neviditelní? Nebo uvidíte naopak lidi, kteří tam nejsou?

Hlavní technologické firmy slibují, že splývání reality a technologie bude probíhat plynule, a tato budoucnost bude světem, kde bude méně technologie, která by odváděla naši pozornost, a naopak více rovnováhy s tím, jak se fyzický a digitální svět stane jedním a tímtéž. Myslete si o tom, co chcete…

Opravdu šílená budoucnost

Ať tak či onak, všechny vynálezy budoucnosti v horizontu deseti a více let zatím spoléhají na přístroje, které budete muset nosit na sobě, i kdyby šlo jen o brýle. Ti nejodvážnější a nejfuturističtější jdou však mnohem dál.

Minulý týden svět oběhla zpráva o založení společnosti Neuralink, jejímž spoluzakladatelem je Elon Musk, a jejímž cílem je údajně zabudování počítače do mozku pomocí „nervových vláken“, což je technologie, která by byla připevněna k mozku a propojovala jej s počítačem. To je ještě krok dál než ono splynutí digitálního a fyzického světa: to už je de facto splynutí člověka a přístroje. Důvodem podle Muska bude potřeba, aby lidstvo udrželo tempo s vývojem umělé inteligence.

Jak to stíhá? Nová firma Elona Muska spojí mozek s počítačem

To by podle Weinbergera mohl být konečný bod na cestě, na kterou nás přivedly chytré telefony. Ty nám daly přístup k informacím, virtuální realita tyto informace přenese do našeho vnímání, kdykoli je budeme potřebovat, a propojení mozku s počítačem jen překlene tu mezeru mezi tím.

Myšlenka spojení člověka a stroje je děsivá a bude jistě do budoucna předmětem dalších filosofických a etických debat. Na druhou stranu je tento nápad tak nový, že dnes nikdo neví, jak by to vypadalo v praxi.

Pokud tedy chytré telefony jednou odložíme do sběru, bude to konec jedné éry ve vícero ohledů. Bude to konec přístrojů, které pasivně nosíme s sebou, a začátek něčeho, co propojuje naše tělo přímo s mořem digitálních informací. To je do určité míry děsivá představa. Na druhou stranu, chytré telefony nám díky přístupu k informacím a dalším možnostem už teď dávají neuvěřitelnou moc, která jde daleko za hranice toho, čím nás příroda obdařila. V jistém ohledu by tak rozšíření lidské mysli umělou inteligencí mohlo pro lidstvo znamenat dosažení nejvyšší možné míry vyšší moci.

Newsletter