Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Konec levných hypoték je realitou. Sazby znatelně rostou

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v říjnu znovu rostly, a to na 2,1 procenta ze zářijových 2,04 procenta. Ukázaly to údaje Fincentra Hypoindexu. Kvůli zvýšení základních sazeb Českou národní bankou začátkem listopadu úrokové sazby nejspíš v příštích měsících nadále porostou.

„Průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu nadále potvrzují, že si banky jako reakci na zvyšování základních sazeb ČNB zvolily pomalé promítání utahování měnové politiky do hypotečních úvěrů. Každé další zvýšení sazeb ČNB však přinese vyšší reakci bank, a pokud bude mít ČNB repo sazbu do 2 let na úrovni okolo tří procent, které nedávno zmínil guvernér ČNB, čekaly by nás v té době i u hypotečních úvěrů sazby, na které jsme byli zvyklí před 10 lety,“ uvádí Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Během října si lidé sjednali 8 667 hypotečních smluv. To je o 432 více, než v září. V meziročním srovnání počet smluv poklesl, a to o 817. Loni v říjnu lidé podepsali 9 484 smluv o hypotečním úvěru. Objemy v desátém měsíci také vzrostly a vyšplhaly se na téměř 18 miliard korun. V září byly objemy nižší o 847 milionů korun. V meziročním srovnání jsou objemy o 845 milionů také nižší.

Po představu, v říjnu roku 2007 byla průměrná úroková sazba 5,24 procenta. Sazby postupně rostly až do roku 2008, kdy v srpnu tohoto roku dosáhly vrcholu 5,82 procenta.

Poslední dva měsíce klesá průměrná výše hypotečního úvěru. Klienti bank si půjčují mně, ale průměrná hypotéka pod dva miliony klesla naposledy přesně před rokem. Letos v říjnu si lidé půjčovali v průměru 2,07 milionu korun.

Na začátku listopadu ČNB již podruhé v letošním roce zvýšila základní úrokové sazby. První růst nijak zvlášť patrný nebyl a banky se do zdražovaní příliš nehrnuly. Dopad dalšího zvýšení sazeb bude mít znatelnější následky. Zvýšení úrokových sazeb u hypoték na sebe nenechalo dlouho čekat. Hned pár dní po zvýšení sazeb ČNB zdražila svoje hypotéky Česká spořitelna. Týden po události ji následovala UniCredit Bank, Komerční banka, Sberbank i Hypoteční banka. Sehnat hypoteční úvěr pod dvě procenta bude brzy pravděpodobně problém.

Newsletter