Konkurence plive na Apple. Je prý zastaralý

Boj o světový technologický sektor pokračuje. Nejvíce „útoků“ aktuálně směřuje k současnému hegemonu, kterým je bezesporu Apple. Firma s emblémem nakousnutého jablka patří nejen k předním výrobcům chytrých telefonů, ale především si stále drží světové prvenství z hlediska tržní kapitalizace. Čím více však Apple vyniká, tím více na něj „plive“ jeho konkurence. A přesně to se nedávno stalo i v Číně, když CEO technologické společnosti LeEco Jia Yueting nazval Apple zastaralým, což prý potvrzuje významný pokles zájmu tamních spotřebitelů.

„Rozdíl mezi naší společností a Applem je výrazný. Apple je mobilní společnost zaměřená na hardware a software. LeEco se primárně soustředí na internet, software a hardware je až na druhém a třetím místě,“ přepisuje Yuetingova slova server CNBC. „Výrobce iPhonů se zaměřuje rovněž i  na vlastní aplikace, což se ukázalo jako dobrý tah v době první generace mobilního internetu, kdy většina sítě byla pomalá. Dnes však přichází na řadu druhá generace, kde tyto problémy už neexistují.“

V návaznosti na o přišla řeč i na problém, který Apple tíží poměrně dlouhou dobu, a tím je propad prodejů chytrých telefonů na čínském trhu.

„Jeden z hlavních důvodů, proč se Applu v Číně nedaří, je jeho extrémní pomalost v oblasti inovací. Minulý měsíc firma teatrálně ohlásila prodej iPhonu SE. Z mého pohledu, tedy z perspektivy znalce tohoto průmyslu, jde o produkt s velmi nízkou technologickou úrovní. Jsem přesvědčen, že tento krok je něco, co firma neměla vůbec učinit,“ řekl Yueting.

Podle něj by měla společnost nakousnutého jablka vyrábět produkty o mnohem vyšší kvalitě. Představa o zhoršujícím se technologické trendu je nejlépe vidět z dlouhodobého hlediska. Zatímco v roce 2008, kdy světlo světa spatřil první iPhone, šlo o naprostou špičku, postupem času se však celá jeho koncepce začala bolestně propadat.

„Příští generace mobilních zařízení a internetu bude mnohem otevřenější. Půjde o zcela nový ekosystém, který se již nebude točit v jednom velkém bludném kruhu. Ironií osudu je, že samotná dominance Applu společně s jeho nedostatkem internetového myšlení a uzavřeným charakterem systémů brání širší inovaci celého mobilního průmyslu,“ míní CEO LeEco.

I přesto, že šlo o pouhý komentář, který nestál Applu ani za oficiální vyjádření, jde stále v ruku v ruce se skomírajícím výkonem společnosti. Výrobce iPhonů už minulý pátek přiznal, že za druhé fiskální čtvrtletí očekává propad prodejů chytrých telefonů, což je v souladu s předchozím prohlášením o určitých náznacích ekonomického zvolnění, a to především v Číně.

Veškerou nejistotu se již dříve pokusil dementovat CEO Applu Tim Cook, když několikrát zdůraznil svůj „býčí“ pohled na čínský trh, který je prý podpořen nízkou infiltrací technologií s rychlým užitím mobilních dat a stejně tak i rostoucí střední třídou.

Jaká je situace ve skutečnosti, se ukáže až zítra, kdy po závěru amerického obchodování zveřejnění Apple své výsledky. Očekávání a fakt, že akcie firmy se dostala do „medvědího“ trhu (titul se minulý čtvrtek propadl ze svého 52týdenního maxima o 21 %), nahrávají spíše pesimistickému scénáři (viz tabulka). Konsensus totiž pracuje až s 10% propadem tržeb, více jak 14% poklesem upraveného zisku na akcii či s více jak 18,5% snížením čistého zisku.

Newsletter