Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

Kontrolní hlášení u DPH: „Míříme na daňové úniky za 60 miliard“

Kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty, které padne na plátce DPH od ledna příštího roku, míří na daňové úniky za 50 až 60 miliard korun ročně. Celkové daňové úniky na DPH přitom v ČR činí zhruba 80 miliard korun. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Finanční správy Martin Janeček. Vláda dnes zamítla návrh ODS, která u kontrolních hlášení požadovala roční odklad.

Zavedení kontrolního hlášení by mělo podle finanční správy zvýšit daňové příjmy v řádech miliard korun ročně. Podnikatelé opatření kritizují kvůli zvýšení administrativní zátěže, což finanční správa odmítá. 

„Pokud je nějaký odpor k tomuto opatření, tak je třeba jej hledat v těch 50 až 60 miliardách daňových úniků, na které opatření míří,“ uvedl Janeček.

Ministr financí Andrej Babiš již dříve uvedl, že zavedení kontrolních hlášení bude z hlediska očekávání výběrů daní podstatně důležitější než připravovaná elektronická evidence tržeb. U té přitom MF očekává zvýšení daňových příjmů o zhruba 12 miliard korun.

Ministři dnes nevyslyšeli argumenty ODS, podle nichž nová povinnost poškodí podnikatele. Občanští demokraté rozhodnutí vlády odmítli a chtějí svou novelu projednat na mimořádné schůzi Sněmovny. „Již tento týden požádáme o svolání mimořádné schůze Sněmovny, na níž bude náš návrh na odložení kontrolního hlášení projednán,“ reagoval dnes na postoj ministrů předseda ODS Petr Fiala. Pro svolání mimořádné schůze by ODS potřebovala podporu minimálně 40 poslanců. Občanských demokratů je ale jenom 16.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Jejich cílem od příštího roku je, aby finanční úřady získaly informace o vybraných transakcích plátců DPH, a tím rychlejší informace o možném daňovém úniku. Díky kontrolnímu hlášení mohou finanční úřady například porovnávat trendy, srovnávat data a nalézat odchylky ve výkazech daného plátce proti obdobným společnostem, a tím lépe zacílit daňové kontroly. Podnikatelé povinnost kritizují kvůli nárůstu administrativy. Hlášení vycházejí z evidence, kterou plátci musejí už podle platného zákona vést.

V EU zatčeno 27 lidí kvůli podvodům s DPH, prohlídky i v ČR

Janeček tak zároveň odmítl, že by kontrolním hlášením stát získával nějaké osobní citlivé informace. „Ten nástroj je namířený jen na plátce DPH a nezjistíme z něj druh plnění. Zjistíme jen, že jeden plátce dodal jinému plátci zboží nebo služby. Nic jiného z toho zjistitelné není. To mimochodem dokazuje i formulář kontrolního hlášení,“ uvedl Janeček. Zároveň dodal, že na tyto informace má finanční správa již dnes při daňových kontrolách ze zákona právo a navíc je firmy ve svých účetních systémech musí vést. Objektivně tak podle Janečka kontrolní hlášení vyžaduje od firem jen úpravu účetního softwaru.

„Rok již máme toto opatření v zákonu. Není tedy pravda, že by se na to veřejnost nemohla připravit,“ uvedl dále Janeček. Navíc finanční správa podle něj sama informuje plátce DPH o kontrolním hlášení. Celkově se týká povinnost zhruba 550.000 plátců, z toho 380.000 jich již finanční správa SMS zprávou, datovou schránkou nebo emailem informovala. Další plátci dostávají informace na finančních úřadech.

Janeček dále upozornil, že loni plátci DPH uplatňovali odpočty DPH za 1,322 bilionu korun. Zároveň stát loni na odpočtech vyplatil 308 miliard korun, přičemž celkové inkaso DPH bylo zhruba 320 miliard korun. „Kontrolní hlášení tento tok finančních prostředků zkontroluje,“ uvedl šéf finanční správy.

Babiš: Kontroly DPH přinesou rozpočtu víc než evidence tržeb

S ohledem na spuštění kontrolních hlášení rovněž Finanční správa buduje analytické centrum, které zaměstná asi 50 lidí. Kontrolními hlášeními a možnými vazbami mezi firmami kvůli podvodům se budou zbývat asi dvě třetiny z celkového počtu analytiků. „Přístup ke kontrolnímu hlášení bude mít pár vyhrazených pracovníků. Ti budou vyhodnocovat data za celou ČR a při detekci karuselu budou posílat informace příslušným finančním úřadům. Budou mít prověrku na stupeň důvěrné,“ uvedl již dříve Janeček.

Firmy budou muset podávat kontrolní hlášení každý měsíc. První hlášení tak budou muset podat do 25. února 2016. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Čtvrtletní plátci DPH tak první kontrolní hlášení musí podat do 25. dubna 2016. Kontrolní hlášení bude možné podat podat pouze elektronicky. Stejně tak od příštího roku bude povinné elektronicky i daňové přiznání u DPH.

EK odmítla Babišovu snahu o větší kontrolu nad DPH

Newsletter