Koruna od konce prázdnin oslabila o více než 2,5 % a její včerejší denní obchodní pásmo bylo nejširší za posledních 6 týdnů. Koruna včera chvilkově oslabila až na 26,85 EURCZK, kde se naposledy obchodovala v červnu. Po prázdninových měsících se tak na trhy vrací vyšší volatilita, na kterou si v příštích měsících budeme muset zvyknout.
Určité oslabení rozhodně bylo namístě, když vezmeme v potaz, že koruna bez citelného oslabení posilovala více než čtvrt roku v kuse. Důvody k tomu byly jasné, docházelo k odeznění globálních rizik, ekonomika procházela restartem, situace s koronavirem již byla pod kontrolou a silné euro pomáhalo s ním korelované koruně se vést na jeho ziscích, které si připisovalo vůči dolaru, z kterého se kapitál přesouval zpět do rizikových aktiv. Zkrátka vše nahrávalo posilování domácí měny.
Volatilita však neznamená pohyb pouze jedním směrem, nýbrž odchýlení od rovnovážného kurzu v obou směrech. S příchodem září, odložením růžových brýlí a návratem velkých hráčů na trhy, začala riziková aktiva ztrácet půdu pod nohama. Koruna tak měla k aktuální korekci jasné důvody, nicméně míra i rychlost tak značného oslabování je neúměrná změně podmínek na straně fundamentů.
V posledních dnech jsme sice byli svědky mírného poklesu tržních korunových sazeb, nicméně ty během první fáze zářijového oslabování koruny rostly. Hlavním důvodem, proč koruna takto oslabuje je zcela zřejmě zhoršující se situace ohledně koronaviru. Dobrým příkladem pro srovnání může být Polsko, které patří do stejné skupiny měn, jako česká koruna.
Zlotý sice z počátku září také značně oslabil, aktuálně se ale pohybuje do strany, zatímco koruna ne, a ne najít dno svých ztrát. Rozdíl mezi Polskem a ČR je ale ten, že u nás nárůst nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel začal vykazovat exponenciální tendenci, zatímco u našich sousedů je křivka nadále prakticky plochá a za poslední měsíc má dokonce klesající tendenci.
Měny spadající do skupiny těch rizikových si tak z počátku září prošly jistou korekcí, každopádně koruna vzhledem k nejisté situaci lokálního charakteru prochází větším výprodejem.
Koruně včera nepomohlo ani pátý den v řadě posilující euro, které těžilo z dobrého výsledku ZEW indexu, který značně předčil tržní očekávání. Po dvou neúspěšných pokusech o posun nad hranici 1,1900 EURUSD, ale v odpoledních hodinách euru sebral vítr z plachet dolar i přesto, že tamní průmyslová výroba za srpen naopak zaostala za konsenzem trhu. Hledat pozitivní korelaci mezi eurem a korunou tak včera nebyl dobrý nápad, jelikož koruna se lehce po poledni naopak dostala na své nejslabší denní hodnoty a ve zbytku dne své ztráty spíše korigovala.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1859 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1812 do 1,19268 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,75 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,74 až 26,90 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,40 až 22,71 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.