Korporátní Amerika pohledem Goldman Sachs

Blíží se konec roku a s tím se začínají objevovat první předpovědi pro rok 2016. Předvoje hromadných predikcí se zhostila americká investiční banka Goldman Sachs, která představila svůj výhled pro korporátní Ameriku.

V rámci své poslední studie, kterou vedl sám David Kostin, hlavní akciový stratég banky, je kladen důraz především na ty firmy, jež provádějí politiku zpětných odkupů vlastních akcií a výplatu dividend. Banka očekává, že společnosti začleněné v indexu S&P500 by měly v roce 2016 utratit zhruba 2,2 biliony dolarů, přičemž z toho by více jak jeden bilion měl být použit právě na zmiňované „buybacks“ a dividendy.

Zpětné odkupy by se v roce 2016 měly dle banky navýšit až na 608 miliard dolarů, a to i přes rostoucí valuace akcií. V případě dividend se očekává zhruba 7% růst, což odpovídá 432 miliardám dolarů. Nejaktivnější by v oblasti dividendové politiky měly být technologické firmy a finanční sektor.

Mnohem méně agresivnější by měla být výdajová složka zaměřená na kapitálové investice, kam by se v příštím roce mělo dostat „pouze“ 650 miliard dolarů, což je oproti letošním úrovním zhruba o 1 % více. Hrubé domácí investice si prošly poměrně výrazným poklesem způsobeným finanční krizi. Teprve od roku 2010 bylo pozorováno zlepšení, jež však postupem času ztrácelo na síle (viz graf č.1). Za třetí kvartál letošního roku byl pozorován propad kapitálových investic o 5,6 %, což odpovídá 153 miliardám dolarů.

Celkový pokles kapitálových investic mají na svědomí především energetické společnosti, které si třetí čtvrtletí prošly 23,8% propadem. Druhým nejhorším poklesem si prošly průmyslové podniky se svými 13,5 %. Pohled na investice se však mění, pokud očekávání „očistíme“ o energetický sektoru. V tomto případě by měly kapitálové toky v roce 2016 vzrůst o více jak 6 %. Goldmani však poukazují na to, že tato úprava pozbývá vypovídajících schopností, jelikož energetické firmy drží na celkových investicích největší podíl.

Banka rovněž předpovídá, že americké firmy sníží objem financí vyčleněných na fúze a akvizice. Během první poloviny letošního roku dosáhly prostředky v oblasti M&A 191 miliard dolarů, což je o 6 miliard více než v roce 2014.

Americké korporátní prostředí

Sentiment amerických korporací se nese ve znamení úrokového prostředí, které se nachází na tzv. technické nule. Díky tomu se firmy nezdráhají půjčovat si za minimální sazby a dodatečné zdroje pak použít k uspokojení vlastních akcionářů, a to formou zpětných odkupů či výplatou dividend. Dle Goldman Sachs jsou to právě tyto podniky, směřující volnou hotovost k akcionářům, kterým se letos daří více než ostatním. Tituly těchto firem si dosud připsaly zhruba 5% zhodnocení, zatímco ty s vysokými kapitálovými investicemi o 5 % spadly.

„Očekáváme, že v příštím roce se nejvíce vyplatí strategie sázející na společnosti s aktivní dividendovou politikou a zpětnými odkupy akcií. Právě těm by se vzhledem k mírnému ekonomickému růstu, nízkým úrokovým sazbám a nepatrným akciovým výnosům mělo dařit nejlépe,“ přepisuje server CNBC slova studie. „Makroekonomické prostředí roku 2015, které se pravděpodobně přehoupne do 2016, podpořilo akcie firem s dividendou a odkupy, zatímco ty ostatní za nimi zaostávaly. Sentiment příštího roku by měl být tedy stejný.“

Zpětné odkupy vrcholí. Je čas prodávat?

Toto tvrzení potvrdil i Kostin. „Z historického hlediska posledních 20 let se strategie upřednostňující firmy s dividendami a zpětnými odkupy vyplatila. V 70 % sledovaného času to byly právě tyto podniky, jejichž akcie rostly mnohem rychleji než v ostatních případech,“ řekl v rozhovoru pro CNBC stratég.  Od roku 1991 si oblast „aktivního využití hotovosti“, která zahrnuje zpětné odkupy, kapitálové investice, dividendy a výdaje na fúze a akvizice, prošla více jak 15,7% růstem, přičemž největší podíl v porovnání s vývojem indexu S&P500 na tom měly právě odkupy akcií (viz graf č.2).

Dle dat společnost FactSet se aktuální hodnoty hotovosti společností indexu S&P500 pohybují na 1,43 bilionech dolarů. V rámci dlouhodobého pohledu tak dochází k výraznému nafukování podnikových bilancí, přičemž aktuální úrovně jsou druhé nejvyšší za posledních deset let.

Zpětné odkupy? Zapomeňte

Neblázněte s odkupy akcií a růstem dividend!

Newsletter