Koruna bude slabá. V zahraničí otálí s poklesem sazeb

Klíčové body

  • I přes negativní výsledek dat z americké ekonomiky dolar posílil. Obchodníci sází na další zpomalení poklesu úrokových sazeb v USA.
  • Očekávaný pokles sazeb v eurozóně zpomalí podobně jako v USA. Část snížení sazeb bude přesunuta až do roku 2025.
  • Pomalejší uvolnění měnové politiky v zahraničí tlačí na slabou korunu. Do kurzu koruny výrazně vstoupí přístup ČNB na březnovém zasedání. Sledujme proto výkyvy kurzu.
Zdroj: Depositphotos

V úterý zveřejněná data ohledně objednávek trvanlivého zboží v USA ukázala pokles o 6,1 %. Trhy očekávaly pokles o 4,5 %. Lednové hodnoty amerického indexu spotřebitelské důvěry prošel revizí a dosáhl 106,7 bodu ve srovnání s hodnotou z konce roku na úrovni 110,9 bodu. Zhoršení spotřebitelské nálady bylo výrazné, když trhy očekávaly výsledek indexu na úrovni 115 bodů. Při pohledu na vývoj dolarového indexu lze zhodnotit, že trhy na tyto špatné zprávy nebraly velký zřetel. Od úterního rána se hodnota dolarového indexu odrazila od úrovně okolo 103,6 a dosáhla ve středu ráno úrovně okolo 104,1. Dolar tak ve srovnání s hlavními světovými měnami naopak posílil.

Na trzích dochází k postupnému ochlazení očekávání v oblasti poklesu úrokových sazeb v USA. Současná data ukazují, že investoři očekávají pokles sazeb o necelých 80 bodů během roku 2024. Trhy napjatě očekávají výsledky důležitého měření cen tzv. PCE price index, které mají být zveřejněny ve čtvrtek. Ekonomové očekávají, že vývoj cen potvrdí pomalejší pokles inflace, což by bylo v souladu s pomalejším poklesem úrokových sazeb, než bylo na konci loňského roku očekáváno. Vyšší úrokové sazby v USA tak tlačí na silnější dolar. Tvrdá data ohledně vývoje cen a očekávané výsledky tak převážily negativní výsledky ohledně objednávek trvanlivého zboží a zhoršení nálady spotřebitelů.

Podobný příběh vidíme i v eurozóně, kde se ECB připojila k Fedu v otázce pomalejšího poklesu sazeb vlivem tzv. lepkavé inflace, která klesá pomaleji, než se očekávalo. Na základě tržních dat lze pozorovat zacenění poklesu sazeb v eurozóně během roku 2024 na úrovni 100 bazických bodů. Přitom ještě zhruba pět týdnů zpátky to bylo zhruba 150 bodů. Forwardové sazby tak ukazují na odložení části cyklu poklesu úrokových sazeb do roku 2025.

Pomalejší pokles úrokových sazeb v USA a v eurozóně bude tlačit na slabší kurz koruny. Prognóza ČNB a dalších institucí počítala s rychlejším uvolněním měnové politiky v zahraničí. Tato očekávání nebudou velmi pravděpodobně naplněna vlivem pomalejšího poklesu inflace. Obchodníci tuto situaci již nyní zaceňují do kurzu koruny, který je proti euru nejslabší od roku 2022. Pro další vývoj koruny bude důležité sledovat kroky ČNB. Někteří bankovní radní se vyjádřili, že nad očekávání slabší koruna snižuje potřebu svižného poklesu úrokových sazeb. To by mohlo znamenat, že sazby u nás budou klesat pomaleji, než se očekává. Koruna by v takovém případě mohla mírně posílit, nebo alespoň zpomalit své oslabování.

Podstatně méně pravděpodobný scénář zahrnuje i další intervenci ČNB do kurzu koruny. V tuto chvíli v Roklen tuto variantu neuvažujeme jako příliš pravděpodobnou. Je ale otázkou, kam se kurz koruny podívá a která úroveň kurzu bude pro bankovní radu ještě přijatelná. Do plánování směny měn a řízení kurzového rizika tak bude vedle ekonomického vývoje vstupovat i postoj ČNB.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0809 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0796 do 1,0896 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,34 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,44 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,27 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,22 do 23,48 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter