Koruna je nejsilnější měnou regionu. Další zisky nejsou bez rizik

Klíčové body

  • Koruna je jedinou měnou regionu střední a východní Evropy, která letos posílila proti euru.
  • Hnacím motorem korunových zisků byl historicky nejrychlejší a nejintenzivnější proces zvyšování sazeb ČNB.
  • Pro rok 2022 pracujeme s kurzem koruny pod úrovní 25,00 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Koruna je nejsilnější od února 2020. Od začátku roku si připsala zhruba 4,5% zisky proti euru, a je tak nejvíce posilující měnou v rámci Visegrádské čtyřky. Další zpevnění je podle nás možné, nebude však bez rizik.

Sváteční obchodování má svá specifika, především velmi nízkou likviditu. V tomto prostředí jsme byli svědky posílení domácí měny pod hranici 25,00 za euro. Nejsilnější hodnoty od loňského února odpovídají zpevnění o zhruba 4,5 % proti euru. V rámci regionu střední a východní Evropy je tak česká měna jedinou, která vůči té společné letos posílila. Polský zlotý oslabil o zhruba 1,5 %, maďarský forint pak o více než 2 %.

Specifikem regionu je normalizace měnové politiky. Ta byla nejintenzivnější v případě České národní banky, která letos zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 350 bazických bodů. Historicky jde o unikát. Bankovní rada ČNB nikdy dříve neabsolvovala tak rychlý a intenzivní proces zvyšování sazeb. V tuto chvíli, kdy se dvoutýdenní repo sazba nachází na 3,75 %, už nemusíme hovořit „pouze“ o normalizaci, ale přímo o utahování měnové politiky vzhledem k odhadované neutrální sazbě kolem 3 %.

Proces by měl dále pokračovat. Dle rétoriky guvernéra ČNB Rusnoka na prosincovém zasedání (psali jsme zde) odhadujeme, že na příští zvýšení sazeb dojde na únorovém zasedání. Spolu s novou prognózou by centrální banka měla dle našich odhadů doručit zvýšení úroků o 75 bazických bodů. Tím pádem by se hlavní sazba posunula na 4,5 %. Výhled dalšího zvyšování sazeb již reflektují korunové tržní sazby, na jejichž růst navazovalo pozorované posílení koruny.

Rozšiřující se úrokový diferenciál spolu s pokračující ekonomickou obnovou bude dobrým základem po posílení české měny. Tento výhled však není bez rizik. Mezi hlavní řadíme vývoj pandemie a vliv na globální tržní sentiment. Vedle toho budeme sledovat posun americké měnové politiky. V jejím případě spatřujeme rizika velmi rychlé normalizace, od ukončení nákupů aktiv přes první postpandemické zvýšení sazeb až po možnost kvantitativního utahování.

Dalším aspektem bude i vrchol domácího úrokového cyklu a doba setrvání na něm. Pokud by hodnoty sazeb ČNB v okolí námi odhadovaných 4,5 % byly tímto vrcholem, bylo by otázkou, jak dlouho by centrální banka byla ochotna úroky na těchto hodnotách udržet. To bude záležet na zpomalení inflace, a především upevnění inflační kotvy dlouhodobých očekávání na 2 %. Pokud centrální banka uzná, že cílů aktuálního utahování měnové politiky bylo dosaženo, mohla by sazby začít opatrně snižovat už ve druhé polovině příštího roku.

Předpokládáme, že se se kurz koruny bude po většinu příštího roku obchodovat pod hranicí 25,00 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1322 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1274 do 1,1359 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,01 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,94 až 25,08 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,00 až 22,25 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter