Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Koruna je nejsilnější za téměř deset let. Riziko korekce je vysoké

Klíčové body

  • Koruna včera pokračovala v prudkém posilování. Dostala se k hranici 24,62 EURCZK.
  • Technické indikátory značí nejpřekoupenější korunu od loňského února.
  • Korekce aktuálních zisků je nevyhnutelná. Technická i fundamentální analýza potvrzuje finální fázi optimismu.
Zdroj: Depositphotos

Česká koruna včera zpevnila pod 24,70 za euro. Na aktuálních hranicích se nachází kombinace silných technických hranic podpory, přes které se koruně bude dostávat složitěji. Domácí měna je aktuálně překoupená nejvíce od loňského února. Zkoriguje zpět k hranici 25,00 EURCZK, nebo je pravděpodobnější posun ve směru 24,50 EURCZK?

Nejdříve se podívejme na graf tvořený týdenními svícemi, který zahrnuje celé období pandemie. Po prudkém výplachu koruna relativně stabilně posiluje zpět k předcovidovým úrovním, přičemž v roce 2021 byla volatilita výrazně nižší než v roce předchozím. Směr posunu kurzu vůči euru byl sice stejný, reakce na nové vlny covidu a období vyšší nejistoty na trzích však již koruna zvládala s větším klidem než v roce 2020. Po necelých dvou letech od příchodu pandemie se tak domácí měně povedlo odmazat veškeré ztráty způsobené pandemií. Nyní se obchoduje na nejsilnějších úrovních za posledních téměř deset let.

Kde skončí aktuální rally domácí měny, se možná dozvíme zanedlouho. Koruna se včera dostala přes hranici podpory tvořenou právě předcovidovým minimem kurzu na úrovni 24,76 EURCZK, což byla první zásadnější překážka po překonání hranice 25,00 EURCZK. V měřítku týdenních grafů nelze toto včerejší proražení supportu považovat za hotové. Je možné, že v průběhu dnešního dne bude kurz korigovat zpět k této hranici a v těch dalších bude oscilovat okolo této úrovně. Pokud bychom dnes ale nebyli svědky korekce včerejšího posunu, koruna může chvilkově posílit až k 24,50 EURCZK, odkud by se následně mohla k výše zmíněné hranici vrátit. Ta by pak přestala fungovat jako hranice podpory a stala by se rezistencí. Kurz koruny s eurem se zároveň pohybuje na spodní hranici klesajícího trendového kanálu, který definuje obchodování od příchodu pandemie. Na týdenním grafu jsme zároveň svědky možného vytvoření divergence MACD, která během pandemie přinesla na eurokorunovém grafu několik kvalitních signálů o otočení vývoje kurzu.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Nyní se podívejme na denní graf. V rámci širšího trendového kanálu se kurz eura s korunou v loňském roce pohyboval uvnitř užšího klesajícího trendového kanálu, přičemž od května až prakticky do konce loňského roku se domácí měně nedařilo posílit k jeho spodní hranici skrze pozvolnější klesající trendovou linii vyznačenou červenou barvou. To se změnilo 22. prosince, kdy koruna tuto linii prorazila a posunula se až ke spodní části zmiňovaného trendového kanálu, kde se pohybuje nyní.

Oscilátor RSI se nachází na úrovni 22 b., což indikuje, že je koruna nejvíce překoupená od loňského února. Do grafu jsem vyznačil okamžiky, kdy se právě index relativní síly pohyboval na extrémních úrovních. Červené vertikály značí překoupený měnový pár, tedy největší výprodejní tlaky na koruně, zelené analogicky období, kdy se koruna těšila silné poptávce. Z grafu je vidět, že kurz vždy po dosažení těchto extrémních hodnot prudce otočil a předchozí pohyb korigoval. Najít dno každého pohybu před jeho vytvořením je samozřejmě nemožné. Čím dál více indicií však naznačuje, že jsme od něj velmi blízko. Mimo výše zmíněné důvody ohledně supportů, na kterých se kurz momentálně nachází, to napovídají i technické indikátory.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Koruna se tak momentálně pohybuje na hraně možného posílení, což potvrzují i FRA sazby, které zaceňují posun základní sazby ČNB směrem k úrovni 5 %. To je dle našeho názoru finální fáze eskalace přehnaně pozitivní nálady obchodníků s domácí měnou. Z výše zmíněných důvodů tedy očekáváme příchod korekce aktuálních zisků. V průběhu následujících týdnů či měsíců pak nelze vyloučit posun zpět k 25,00 EURCZK, případně i výše. Zásadní zhoršení fundamentů či tržní nálady by mohlo korunu v rámci prvního kvartálu až k hranici 25,40 EURCZK, kde se bude pohybovat horní hranice klesajícího trendového kanálu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1308 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1231 do 1,1326 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,63 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,78 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,72 až 21,87 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter