Koruna je pod tlakem. Sílí sázky na pokles sazeb

Klíčové body

  • Česká inflace zpomalila, stále se však drží nad tolerančním pásmem ČNB.
  • Koruna oslabila o 15 haléřů, po včerejším oznámení dalších restriktivních opatření zůstává silně pod tlakem.
  • Výhled na páru eura s dolarem je smíšený.

Pondělní obchodování se na světových trzích díky americkému státnímu svátku „Columbus day“ neslo v klidném duchu. Koruna i tak dále oslabovala a dostala se zpět do oblasti nejslabších hodnot od konce května. Dnes bude ekonomický kalendář výrazně nabitější. Po včerejším zveřejnění české inflace budeme hodnoty za září sledovat i v rámci hlavních ekonomických velmocí.

Zářijová inflace v České republice meziměsíčně zpomalila o 0,6 %, trhy přitom očekávaly poloviční zpomalení. V meziročním vyjádření ceny v česku rostly o 3,2 % oproti předpokládaným 3,5 %. Hlavním důvodem, proč inflace podstřelila predikci, byly nižší ceny potravin.

Domácí měna v průběhu včerejška bez náznaku odporu oslabovala, když spolu s pomalejším růstem cen padaly i tržní sazby. Nejednalo se sice o pohyb, který by odpovídal 15haléřovému oslabení, nicméně v aktuální době nejistot stačí pro větší pohyby na devizových trzích v rámci rizikových měn i jistý náznak ohledně dalšího směru sazeb. Sazby korunového FRA 3×6 kontraktu za poslední měsíc spadly o 7 bazických bodů spolu s oslabující domácí měnou.

Eurové tržní sazby včera zůstaly téměř beze změny. Během posledního měsíce vykazovaly lehce klesající tendenci, nikoliv však tak značnou, jako ty české. Úrokový diferenciál mezi ČR a eurozónou se tudíž lehce snížil, což podporuje trend depreciace české koruny vůči euru.

Vývoj na hlavním měnovém páru byl včera díky státnímu svátku oslavujícímu objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem velmi utlumený. Euro z počátku dne lehce ztrácelo, ale v odpoledních hodinách se vrátilo na úrovně, kde otevíralo. Uzavření nad 1,1800 EURUSD by tak euru mohlo pro dnešek pomoci najít impulz pro další posílení, než společná evropská měna řekne v rámci tohoto swingu své poslední slovo.

Technické indikátory na kratších časových rámcích ještě konec eurových zisků nečekají, ba naopak. Na denním grafu eurodolar porušil klesající trendovou linii v rámci oscilátoru RSI, což podporuje silnější euro a slabší dolar. Zisky eura by však mohly být limitovány z titulu vývoje dat CFTC reportu, který v týdnu končícím 6. října ukázal pokles čistých dlouhých pozic na euru, což cenový vývoj v daném týdnu neodrážel.

Dnes se dozvíme, jakým tempem rostly ceny v Německu a USA. U našich sousedů již byla statistika zveřejněna a dopadla dle očekávání. Ceny v Německu v září meziročně klesaly, a to o 0,2 %. V USA je inflace z pohledu měnové politiky, nikoliv spotřebitele, značně uspokojivější, když by měla od srpna zrychlit o desetinu procentního bodu na 1,4 %. Obrázek té důležitější inflace, jádrové, je ještě o něco růžovější s odhady na úrovni 1,8 %.

V Německu budeme v 11 hodin sledovat říjnovou hodnotu ZEW indexu, který by měl po srpnové nejvyšší hodnotě za více než dekádu vykázat mírný pokles. Z Británie ještě v ranních hodinách přišla data z trhu práce. Ta poukázala na rostoucí míru nezaměstnanosti v srpnu na úrovni 4,5 % (y/y), když se čekal nárůst na 4,3 % a zároveň na rapidně rostoucí počet osob žádajících o podporu v prvním poprázdninovém měsíci. Trhy očekávaly, že v září bude žádat 30 tisíc, ale ve skutečnosti se o podporu přihlásilo více než pětkrát tolik lidí. To je více než dvanáctinásobný nárůst oproti srpnu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1787 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,15 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1728 do 1,1875 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,23 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,09 až 27,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,93 až 23,13 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter