Koruna nemá vyhráno

Klíčové body

  • Koruna během minulého týdne zpevnila na nejsilnější hodnoty od konce února, v pátek však většinu zisků odevzdala.
  • Předpokládáme, že kurz v průběhu týdne ovlivní zejména zahraniční dění.
  • Stále spatřujeme silná rizika možného oslabení koruny.
Zdroj: Depositphotos

Koruna se během minulého týdne posunula na nejsilnější hodnoty od konce února. Spíše než domácí faktory, stály za posílením ty zahraniční. V závěru jsem však byli svědky výprodejní vlny, vinou které kurz většinu zisků odevzdal. Sice předpokládáme, že se domácí měna vrátí zpět na cestu zpevňování proti euru i dolaru, nejbližší dny však přinesou rozhodnou převahu rizika oslabení.

Česká měna dosáhla lokálního minima na konci března, kdy se krátce dotkla úrovně 26,40 za euro. S přelomem čtvrtletí však kurz nabral směr pod 26,00 za euro, přičemž v minulém týdnu jako support zafungovala hranice 25,80 za euro. Aktuálně se koruna obchoduje zpět kolem „šestadvacítky“. Předpokládáme, že v průběhu týdne převládne oproti technickému obchodování role fundamentů jak domácích, tak především zahraničních.

Za posílením koruny během prvního týdne druhého čtvrtletí nestála domácí data. Únorová čísla maloobchodu ukázala meziroční propad, avšak oproti konsensu mírnější. Průmysl naopak zklamal meziměsíčním i meziročním poklesem rovněž překonávajícím původní odhady. V případě dat je potřeba si uvědomit, že únorová čísla jsou v podstatě již „zastaralá“. Trh je silně vpředhledící a soustředí se zejména na rozvolňování protipandemických opatření, tedy na otevírání ekonomiky.

Z hlediska výhledu nás zajímají tržní sazby. Co se týče českých výnosů, během prvního čtvrtletí jsme viděli posun nejen krátkého, ale zejména dlouhého konce výnosové křivky, který mimo jiné reflektoval efekt přelití rostoucích výnosů v americké ekonomice. Teny byl zásadní především v únoru, za poslední měsíc se už domácí výnosy drží relativně stabilní.

U FRA sazeb vidíme od začátku druhého čtvrtletí pozvolný nárůst, zejména u kratších tenorů pokrývajících druhé a třetí čtvrtletí. Nejde však o tak razantní posuny, které jsme viděli v polovině února v souvislosti se spekulací o možném zvýšení sazeb ČNB, dle prognózy už ve druhém kvartále. Výhled tohoto kroku se evidentně posouvá v čase s tím, jak česká ekonomika zůstává kvůli pandemii z velké části zavřená. Pro čtvrté čtvrtletí však už vidíme zacenění zvýšení sazeb centrální banky o 25 bazických bodů.

To, co podle nás minulý týden hýbalo kurzem koruny, byly opět americké sazby. Pro americké dluhopisy bylo první čtvrtletí vůbec nejhorší od 80. let. Výprodejová vlna se zastavila na začátku dubna, kdy výnosy bondů vinou vyšší poptávky klesly, což u desetiletého instrumentu znamenalo posun necelých deset bazických bodů pod maxima kolem 1,75 % z konce března. Věříme, že se tento posun pozitivně podepsal na posilujícím euru proti dolaru, a tedy i na rizikovějších měnách regionu střední a východní Evropy, včetně koruny, u níž navíc mohla sehrát roli i nižší likvidita.

Aktuální týden bude na domácí data chudší než ten předchozí. V úterý nás čeká zveřejnění inflace za březen, u níž trh předpokládá meziroční zrychlení z 2,1 % na 2,4 %, ČNB pak ve své prognóze uvádí 2 %. Jestliže bude tržní konsensus překonám směrem nahoru, existuje riziko případného – avšak spíše jen krátkodobého – posílení kurzu z titulu sázek na načasování zvýšení sazeb ČNB, nehledě na to, že část zrychlení by měla vycházet z přechodné složky srovnávací základny a volatilních cen energií. Z našeho pohledu by mnohem větší vliv mohlo mít zahraniční dění, zejména to v USA.

Na amerických trzích je stále živé riziko rostoucích tržních sazeb, zejména těch delších. Po pátečním překvapení v podobě nad očekávání trhu vyššího tempa růstu cen výrobců se přidají v úterý zveřejněné ceny spotřebitelů. Očekávání jsou nastavena na meziroční zrychlení z 1,7 % na 2,5 %. I přesto, že zásadní roli v tomto posunu sehraje efekt srovnávací základy, na což mimochodem dlouhodobě upozorňuje i Fed, stále podle nás existuje určité riziko zvýšení amerických tržních sazeb (korelace desetiletého bondu je silnější s celkovou inflací než s jádrovou). To samé pak platí u dalších amerických dat reportovaných v průběhu týdne, jako například ve čtvrtek zveřejněný maloobchod za březen profitující z fiskální podpory v podobě šeků a průmysl podpořený lepším počasím. Na pozadí toho přitom stojí naplánované aukce 10letých a 30letých dluhopisů v první polovině týdne. Celkově by americké ministerstvo financí mělo dle serveru Financial Times během tří týdnů emitovat instrumenty v hodnotě 370 miliard dolarů, což je historicky nejvyšší číslo za jeden měsíc.

Opět se tedy dostáváme do situace vysokého rizika vyšších amerických nominálních sazeb*, a v podstatě i reálných spojených s případným pozitivním překvapením zveřejněných dat. Z pohybu delších sazeb je totiž patrné, že trh očekává velký ekonomický boom, aniž by si uvědomoval, že jde sice o logický, ovšem jen krátkodobý vývoj vzhledem k propadu z loňského roku. Fed sice již několikrát upozornil, zejména ve vztahu k inflaci, že příchozí data během léta budou přechodná, tak nějak ale chybělo důraznější upozornění, že toto krátkodobé dění se nutně nemusí projevit ve střednědobém výhledu, který je z hlediska měnové politiky klíčový. Jestliže trh toto „neprohlédne“, riziko rychle rostoucích sazeb a silnějšího dolaru zůstává.

Koruna by se tak mohla ocitnout pod dalším výprodejním tlakem, a to spolu s ostatními měnami rozvojových trhů (nehledě na pozitivní faktor otevírající se americké ekonomiky a silnější tamní poptávky po dovozu). Stále přitom platí, že toto riziko nepoleví, dokud i v rozvojových zemích neuvidíme posun ve vakcinaci projevující se v otevírání ekonomik. Jakmile se tak stane, věříme, že se kurz domácí měny vydá pod 26,00 za euro, a to v základním scénáři směrem k 25,50 za euro, v pozitivnějším, kdy by ČNB sazby letos zvyšovala dvakrát, pak případně směrem k 25,00 za euro.

Výrazným rizikem posunu koruny zůstává pandemie. Největší hrozbou je podle nás vznik takové mutace viru, na kterou by aktuálně aplikované vakcíny neměly efektivní účinek.

 

*V případě výhledu delších amerických tržních sazeb by někteří mohli namítat čtvrtečním komentářem viceprezidentky newyorské pobočky Fedu Loganové o možné rekalibraci nákupů bondů v rámci programu kvantitativního uvolňování. Dosud se Fed zaměřoval primárně na kratší výnosy do zhruba pěti let. Vzhledem k plánované emisi delších splatností, včetně těch během příštích tří týdnů, je možné, že budou přidány nákupy i těchto instrumentů. Trhy by však takový krok neměly vnímat jako tzv. operaci Twist, kdy Fed snižuje nákupy krátkých splatností a naopak navyšuje u delších. Možnost, kterou Loganová zmínila, by měla mít minimální vliv na vývoj delších výnosů, jelikož jde v podstatě o technikálii, nikoli o změnu strategie ve formě řízení výnosové křivky. Prostor pro vyšší delší tržní sazby by tak neměl být jakkoliv „uměle“ zastropován.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1894 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1840 do 1,1937 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,06 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,97 až 26,15 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,82 až 22,02 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter