Koruna po volbách: Výsledek může přinést krátkodobý výplach

Nový týden začíná v povolebním duchu. První jednání již byla zahájena, byť zatím bez významnějších výstupů. Koruna se v tuto chvíli teprve „probouzí“. Co od ní očekávat?

Naprostá většina odhadů se shoduje, že fundamentální základ pro vývoj koruny zůstává „zakořeněný“ v aktuálním stavu české ekonomiky, s čímž nutně souvisí i představa o budoucí podobě politiky České centrální banky se zaměřením na úrokové sazby. Pravdou však je, že z krátkodobého hlediska bychom mohli být svědky určitého „výplachu“ (byť jen mírného), a to především v souvislosti s výsledkem voleb.

Hlavním důvodem je fragmentace. Do Poslanecké sněmovny se dostalo rekordních devět stran, což s nejvyšší pravděpodobnostní prodlouží dobu formování vládnoucí koalice (už jen vzhledem k evidentní nevraživosti spolupracovat přímo s Babišem, případně s lídrem čtvrté nejsilnější strany Okamurou), a tedy podpoří i lehkou nervozitu na straně investorů.

Imunní koruna, na kterou nikdo z politiků neklekne

Podle agentury Bloomberg by pro korunu byla nejschůdnější varianta pokračování stávající koalice ANO, ČSSD a lidovců. Naopak nejhorší možnou variantou je spolupráce ANO s Okamurovou SPD, případně i s KSČM. Z posledních informací ohledně sestavení vlády je možné zmínit Babišův rozhovor pro Lidové noviny, kde řekl, že by rád jednal s druhou nejsinější stranu, kterou je ODS.

Pokud se zaměříme na dosavadní vývoj koruny, v ranní hodinách je patrné její mírné oslabování, a to krátce až k hranici 25,69 za euro. Její další vývoj se tak ponese ve znamení dozvuků volebního hlasování, které budou postupně odeznívat, dokud se ke slovu „nepřihlásí“ ČNB a její další měnověpolitické zasedání, na kterém se očekává letos již druhé zvýšení úrokových sazeb.

Co se týče vývoje zahraničních měn, dolar v pátek zpevnil krátce až k 1,176 za euro. Podpořilo ho především schválení amerického rozpočtu na fiskální rok 2018, díky čemuž byla odstraněna překážka prosazení Trumpovy daňové reformy. Díky tomuto kroku mohou republikáni schválit reformu ne většinou hlasů (60), ale jen prostou většinou, tedy 51 hlasy.

K silnějšímu dolaru rovněž přispěl nárůst výnosů amerických dluhopisů. Dvouletý instrument se v pátek například dostal na 9roční maximum, a to díky představě o intenzivnějším zadlužování americké vlády a možnému nárůstu inflace. Aktuálně se dolar obchoduje lehce pod 1,177 EURUSD.

Z hlediska dat bude pondělí spíše slabší. Z domácí ekonomiky nepřijdou žádná, z eurozóny bude reportována spotřebitelská důvěra za říjen.

O něco zajímavější bude zbytek týdne, kde klíčovou roli bude hrát čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Ta by dle slov vlastního guvernéra Draghiho měla tento měsíc představit možné změny v rámci své politiky, přičemž nejčastěji se hovoří o manipulaci s objemem (snížení) skupovaných dluhových aktiv v rámci programu QE, stejně tak o délce jeho trvání (možné prodloužení do roku 2018).

V rámci ČR je pak možné, že se dočkáme dalších komentářů ze strany ČNB. To však platí pouze do čtvrtka, kdy začíná klasická týdenní karanténa před dalším měnověpolitickým zasedáním (čtvrtek 2. listopadu).
 

Newsletter