Koruna posílila. Čínu drtí covid, přesto otevírá ekonomiku

Klíčové body

  • Česká koruna opět posílila, rizika výhledu jsou spíše negativní.
  • Dle očekávání by evropská inflace mohla klesnout pod 10 %.
  • Čínu drtí covid, neoficiální zprávy hovoří o 250 milionech nakažených za prosinec.
Zdroj: Depositphotos

Česká koruna opět posílila. Kurz se krátce dostal pod 24,15 za euro, což jsou stále nejsilnější hodnoty od letošního února. Fundamentální výhled dále hodnotíme s více riziky na straně potenciálního oslabení. Inflace zůstane vysoká. Meziroční růst cen nad 3 % vidíme u více než 90 % položek v českém spotřebitelském koši. O více než 9 % dokonce zdražuje přibližně 70 % položek. Na začátku roku nelze vyloučit posun meziroční inflace k 20 %.

V USA na nás první řečník Federálního rezervního systému čeká 4. ledna. V současné době je na trhu relativní klid, jak bylo očekáváno pro mezisváteční období. S ohledem na data byl kalendář v podstatě prázdný. Včera byla zveřejněna týdenní změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která vzrostla z 216 tisíc na 225 tisíc. Trh práce tak zůstává silně napjatý. Dnes nás pak čekají předběžná data o španělské a portugalské inflaci za prosinec.

Rok 2023 začne poměrně nabitě, a to zveřejněním hned několika důležitých dat. V eurozóně analytici očekávají pokles inflace pod 10 % z důvodu klesajících cen ropy. Ropné komodity nás budou dále zajímat, jelikož na 3. ledna je naplánován meeting ropné skupiny OPEC. Za zmínku stojí i zprávy o nezaměstnanosti v Německu, a samozřejmě report z amerického trhu práce za prosinec.

Znepokojivé jsou zprávy z Číny o rostoucím počtu covidových případu. Neoficiální zprávy uvádějí mnohem větší množství reálných případů, než je tomu u oficiálních. Server Financial Times cituje neoficiální, ale údajně potvrzené, zprávy zmiňující 250 milionů nakažených za prosinec. I přes počet případů a jejich obrovský přírůstek každý den, druhá největší ekonomika světa po třech letech znovu otvírá brány světu. Návratu k životu začala Čína vykazovat poté, co se vláda rozhodla zrušit politiku Zero-Covid, která měla za cenu izolace země udržet covid pod kontrolou.

Je očekáváno, že čínská poptávka po mezinárodním cestování poroste, a i přes přeplněné nemocnice bude 8. ledna občanům umožněno obnovit prošlé pasy. Před pandemií byla Čína největším zdrojem odchozích turistů. Nárůst odletů z Číny se v novém roce zřejmě citelně zvýší, Itálie proto požádala EU o zavedení cestovních omezení právě pro lety z Číny. Představitelé však výzvu italské premiérky Meloniové nepodpořili, a nenásledovali tak kroky Říma ohledně povinného testování všech leteckých příletů z Číny. Francie, Německo a další státy jsou toho názoru, že momentální situace nepotřebuje změnu politiky. Italská média však publikovala zprávu, že jeden z povánočních letů do Milána z Číny měl dokonce 52 % pasažérů pozitivních pasažérů . Výbor EU pro zdraví a bezpečnosti se shodl, že reakce a koordinace na přeshraniční hrozby je klíčová a je nutné pokračovat v debatách na toto téma.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0661 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,85 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0585do 1,0712 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,15 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,65 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,15 až 24,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,60 do 22,82 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter