Koruna přehlíží negativní zprávy. ČNB nemusí intervenovat

Klíčové body

  • Kurz koruny na negativní zprávy nereagoval.
  • ČNB v říjnu v podstatě neintervenovala.
  • Dolar vyčkává na klíčová data o inflaci a na Fed.
Zdroj: Depositphotos

Koruna včera i přes negativní zprávy zpevnila. Kurz se posunul pod hranici 24,30 za euro, což jsou nejsilnější hodnoty od poloviny listopadu. Tento vývoj vyhovuje České národní bance. Pohyb k silnějším hodnotám působí protiinflačně a udržuje centrální banku bez potřeby zásahu na devizových trzích. 

Česká republika je intenzivně zapojena do mezinárodního obchodů a zabývá se exportem četného průmyslového zboží, které se používá k výrobě automobilů, nábytku či elektrospotřebičů. Importuje naopak paliva, chemikálie, suroviny aj. I přes odhad schodku, který měl být podobný jako v září okolo 13,8 miliardy korun, zaznamenala česká ekonomika v říjnu nárůst deficitu až na 26,8 miliardy. Bilance obchodu se státy EU se v říjnu meziročně zlepšila o 17,1 miliardy korun. Oproti tomu se obchod se státy mimo EU propadl o 27,5 miliardy. I přesto, že je narůstající deficit pro korunu negativní, spotový kurz na zveřejněná čísla nereagoval.

Co se týče průmyslu, tuzemská produkce v říjnu meziročně reálně vzrostla o 3,1 %, a to převážně díky výrobě motorových vozidel. Nesmíme však opomenout, že minulý rok touto dobou byla nízká srovnávací základna z důvodu opatření proto pandemii. Meziměsíční čísla pak ukázala pokles ze stagnace na -3,7 %.

Včera byla zveřejněna zpráva o stavu devizových rezerv ČNB, které na konci října činily 130,5 miliardy euro. Spolu s tím centrální banka reportovala objem intervencí za předminulý měsíc dosahující 79 milionů euro. To je částka, která je od začátku intervenčního režimu vůbec nejnižší. Očekáváme, že vzhledem k listopadovému vývoji koruny budou následovat další nízké hodnoty.

Na amerických trzích jsme byli svědky poklesu nominálních i reálných tržních sazeb a kurz dolaru se proti euru posunul zpět nad hranici 1,0500 EURUSD. Americká měna se proti té evropské v posledních dnech obchoduje v podstatě do strany. Trh pravděpodobně vyčkává na příští týden, kdy budou zveřejněna data o inflaci za listopad a ve středu rozhodnutí centrální banky o sazbách. Obě tyto události budou s ohledem na dolar, tržní sazby i akcie zcela zásadní. Pokud by aktualizovaná prognóza Fedu v oblasti úroků překonala predikci trhu, pro dolar by šlo o pozitivní zprávu. Trh aktuálně spatřuje vrchol amerických sazeb v pásmu 4,75-5 %.

Krátce se zaměříme i na americké akcie, konkrétně na index S&P 500, kde můžeme z hlediska technické analýzy vidět medvědí kanál jako z učebnice. Technickým pohledem spatřujeme dvě možnosti, kam by se trh mohl v nejbližších dnech ubírat. Jedna je býčí, a to odraz od trendové linie, která již potvrdila formaci RHR. Druhá pak medvědí, prolomení trendu a vybrání mezery kolem zóny 3650.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0524 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,08 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0441 do 1,0613 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,29 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,26 až 24,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,90 do 23,26 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter