Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Koruna? Silné prolomení 27,00 EURCZK „zastavilo“ Ministerstvo financí

Koruna stále zkouší trpělivost spekulantů. I přes nadějný začátek týdne ve výsledku oslabila, a to zpět nad původní intervenční hranici 27,00 za euro. Páteční vývoj však nakonec „zachránilo“ Ministerstvo financí, resp. data touto institucí zveřejněná.

Pondělí se neslo v dobré náladě. Díky pozitivně vyhodnocenému výsledku prvního kola francouzských prezidentských voleb jsme byli svědky posílení jak eura vůči většině hlavních měn, tak i koruny. Česká měna se dokonce dotkla hodnoty kolem 26,75 za euro. Síla jí však nevydržela. Následoval odraz, který sledovaný pár dostal až k 27,05 EURCZK, což je vůbec nejslabší hodnota od konce intervencí.

Páteční vývoj koruny vůči euru ovlivnila, a to ve prospěch domácí měny, data Ministerstva financí. Jednalo se o report státních dluhopisů v oběhu rozdělených podle typu držitele. Březnová čísla ukázala, že zahraniční investoři drželi celkem 47,26 % všech korunových bondů v oběhu. Pro srovnání, v únoru dosahovalo to samé číslo 41,99 %, v lednu pak 38,66 %.

K 31. březnu 2017 tak zahraniční investoři drželi téměř polovinu českých státních dluhopisů, jejichž hodnota dosahovala zhruba 718 miliard korun z celkových 1,518 bilionu korun na domácím trhu. Jde doslova o rekordní úroveň, za kterou stojí nejen levné financování v korunách, ale především i tehdejší spekulace na očekávané ukončení intervencí České národní banky.

Březen byl totiž posledním měsícem tzv. tvrdého kurzového závazku, během kterého se ČNB zavázala, že intervence neukončí. S nástupem dubna, a tedy tzv. měkkého závazku, to již bylo možné v podstatě kdykoliv, což se nejlépe potvrdilo 6. dubna, kdy na konec kurzového závazku opravdu došlo.

Pravdou však je, že tolik očekávané prudké posílení koruny se (zatím) nekonalo. Mnozí analytici a ekonomové předvídali, že se „svobodnou“ korunou nastoupí spekulanti realizující zisky ze svých sázek právě na zpevnění české měny, které dle odhadů dosahovaly zhruba 65 miliard euro. Dosavadní vývoj od konce obrany koruny před posílením pod 27,00 EURCZK však odpovídá tomu, že nabídka korun převyšuje poptávku. Za tím stojí zmiňovaní a pravděpodobně zklamaní spekulanti, kteří postupně uzavírají své pozice, aniž by však dosáhli kýženého zisku.

Jedním z prostředků sázky na silnější korunu byly i české dluhopisy, u kterých zahraniční spekulanti po tzv. intervenčním exitu zamýšleli prodej a následnou realizaci zisku z kurzového přecení silnějších korun. Na tento scénář sice částečně došlo, průměrné výnosy českých především krátkodobějších dluhopisů pomalu rostou (stačí srovnat měsíční posun krátkého konce výnosové křivky), ovšem nejedná se stále o tak silný pohyb, který bychom mohli čekat vzhledem k dnešním datům MFČR.

Z toho se dá usoudit, že někteří zahraniční spekulanti korunové bondy stále drží a čekají na ono zpevnění kurzu EURCZK, které se však zatím nekoná, alespoň ne v takové míře, ve kterou pravděpodobně doufali. I tak se ale tato informace dnes projevila na trhu české měny, a to jejím posunem z úrovní nad 27,00 za euro k silnější hodnotě kolem 26,93 EURCZK.

Andrej Babiš utahuje otěže. Plánovaný dluh osekal o miliardy

Uklidnění na forwardech. Výrazně silnější koruna se nečeká

Co se týče korunových forwardů, je aktuální situace celkem zajímavá. V případě tříměsíčního EURCZK forwardu stále pozorujeme trvající výprodej odpovídající kurzu na úrovni necelých 3,8 haléřů od aktuálního spotu. Investoři tak sázejí na to, že EURCZK bude v době za tři měsíce dosahovat cca 26,89 koruny za euro.

Z hlediska nákladů jsou aktuálně nejdražší extrémně krátké forwardy, tedy ty „overnight“ (přes noc), což je ostatně logické, jelikož jsou spjaty s nejvyšším rizikem zvýšené volatility kurzu.

Jakmile je však z grafu vyřadíme, vidíme, že se náklady držení krátkodobých i dlouhodobých forwardů postupně vyrovnávají. Nejnákladnější je ten týdenní a dvouměsíční, u všech ostatních už dosahují jejich denní náklady relativně nízkého rozdílu (nejmenší pozorujeme, pokud vyřadíme 9M, v době od 5M až 2Y). To naznačuje, že se trh korunových forwardů uklidnil a neočekává žádné výraznější posílení koruny, a to jak z krátkodobého, tak obzvláště z dlouhodobého hlediska.

 

Newsletter