Koruna těží z vyšších úroků. Vůči horší tržní náladě je s příchodem podzimu rezistentní

Klíčové body

  • Koruna se již pátý měsíc pohybuje do strany.
  • Nižší volatilita je výsledkem horší tržní nálady a jestřábí ČNB.
  • Tržní nálada ve zbytku roku bude rozhodujícím faktorem pro vývoj páru koruny s eurem.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší obchodování se neslo v duchu lepší tržní nálady, když akciové indexy korigovaly předchozí ztráty a americké výnosy desetiletých vládních obligací se dostaly zpět pod hranici 1,6 %. Koruna se tak držela poblíž nejsilnějších úrovní od příchodu koronavirové krize a obchodovala se pod 25,40 EURCZK. V delším časovém horizontu se jí však stále nedaří posílit mimo aktuální pásmo ve směru diskutované hranice 25,00 za euro.

Volatilita na měnovém páru eura s korunou se od příchodu covidu snižuje a v posledních měsících se jeho obchodní pásmo stabilizovalo okolo 25,50 EURCZK. S postupem času má koruna tendenci mírně posilovat, a vytváří tak spíše formaci klesajícího klínu. Její opuštění bude nejpravděpodobněji záležet na vývoji tržní nálady ve zbytku roku. Na jednu stranu jsou zde faktory mluvící ve prospěch posílení koruny, na druhou, rizika dalšího výplachu rizikových měn nelze vyloučit.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Hlavním tématem poslední doby jsou rizika vysoké inflace, která napříč světem přestřeluje prognózy centrálních bank. Dále obavy ohledně vývoje okolo čínských developerů v čele s firmou Evergrande, rostoucí ceny energií, jejichž vážnost včera potvrdila zpráva o krachu českého dodavatele energií Bohemia energy, a obecný strach z příchodu období stagflace. Všechny tyto zprávy podporují prostředí vyšší averze k riziku, z čehož v poslední době mimo jiné profituje americký dolar.

Rizikové měny jsou na přelévání tržní nálady velmi náchylné. V případě koruny to v poslední době ale není úplně zřejmé. Kurz se drží poblíž svých nejsilnějších hodnot od příchodu pandemie a jeho obchodní pásmo má tendenci se zužovat. Na čtyřhodinovém grafu si můžeme všimnout trendu, který skvěle definuje obchodování koruny v posledních měsících. První úsek ohraničený dvěma horizontálami ukazuje na posílení koruny, které měla na svědomí dobrá tržní nálada a eurová rally. Druhý úsek, kdy koruna prudce posílila, byl spojen se zveřejněním srpnové inflace, která vyskočila výrazně nad očekávání a zvýšila šance razantnějšího utažení měnověpolitických podmínek na zářijovém zasedání centrální banky. Třetí úsek pak odkazuje právě na skokové posílení koruny po zasedání, kdy ČNB přistoupila ke zvýšení sazeb o 75 bazických bodů.

Na grafu ale můžeme vidět, že jsme se ani poté neposunuli na nová minima v rámci páru EURCZK. Mezi těmito býčími impulzy, kdy koruna skokově posilovala, ji pomalým tempem táhla zpět horší tržní nálada, a price action koruny vůči euru tak definuje pohyb do strany. Domácí měně by pomohlo zažehnání problémů, které drží trhy momentálně v šachu. Pak by se koruna mohla konečně posunout ve směru zmiňované „pětadvacítky“. V případě opačného scénáře, kdy by například aktuální kauzy pramenící z Číny eskalovaly v globálním měřítku, by mohlo na koruně dojít k většímu výplachu ve směru 26,00 EURCZK, odkud by ale měla znovu posilovat, k čemuž jí bude dopomáhat značný úrokový diferenciál.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1597 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1524 do 1,1615 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,37 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,88 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,31 až 25,42 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,80 až 22,04 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter