Koruna v průběhu roku posílí pod 24,00 za euro

Klíčové body

  • ČNB dle očekávání zvýšila úrokové sazby o 75 bodů.
  • Část obchodníků zřejmě očekávala utažení o 100 bodů, což se projevilo v oslabení koruny na hodnoty ze začátku týdne.
  • Nová prognóza ČNB ukazuje silnější korunu v roce 2022, kurz by se měl ustálit pod hranicí 24,00 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka ve čtvrtek rozhodla o dalším razantním zvýšení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba byla zvýšena o 75 bazických bodů na 4,5 %. Zvýšení o 75 bodů platilo i pro diskontní sazbu, která nyní činí 3,5 %, a i lombardní, která je nyní ve výši 5,5 %. Rozložení sil v bankovní radě v otázce zvyšování úrokových sazeb je stále stejné, a to pět ku dvěma. Na čtvrtečním zasedání byla dále představena nová prognóza, kde došlo k zásadní revizi v oblasti očekáváné inflace v roce 2022. Průměrná meziroční inflace by letos měla činit 8,5 %.

Razantní zvýšení úrokových sazeb bylo na trzích očekáváno. Upozorňovali jsme na něj na našem posledním webináři i v několika dalších textech, kdy jsme vedle zvýšení o 75 bodů připustili i možnost přísnějšího utažení o 100 bodů. Nebylo by to poprvé, kdy by bankovní rada ČNB sáhla po přísnějším utažení za účelem překvapení trhů, které mělo pomoci se zkrocením stále rostoucí inflace.

Před samotným zasedáním České národní banky začala koruna posilovat a krátce se dostala pod hranici 24,10 za euro. Zřejmě pod silou očekávání zvýšení sazeb o 100 bodů a více. V momentě zveřejnění rozhodnutí ČNB o zvýšení sazeb o 75 bodů začal ale kurz oslabovat nad hodnotu 24,30 za euro, což může značit jisté zklamání a překoupenost české koruny v posledních dnech.

Nová prognóza předpokládá, že tržní úrokové sazby dosáhnou vrcholu na úrovni 4,75 %, což by znamenalo, že dnešní zvýšení sazeb již splnilo potřebu měnověpolitického utažení. Rusnok na tiskové konferenci dodal, že pro tuto chvíli a za předpokladu naplnění předpokladů prognózy, by už neměla vzniknout další potřeba zpřísnění měnové politiky prostřednictvím úrokových sazeb. Je však stále nutné vnímat dnešní turbulentní dobu, která je charakteristická řadou rizik, která i dle prognózy vyznívají spíše proinflačně.

Mezi největší proinflační rizika dle prognózy patří možné slabší ukotvení inflačních očekávání v České republice. To by nebylo v režimu vysoké inflace, který by měl pokračovat v letošním roce, překvapením. Pokud nedojde k uklidnění situace na trhu s energiemi, pak by vysoká inflace mohla pokračovat od konce letošního roku až do roku 2023. Nová prognóza ČNB, obdobně jako ta listopadová, stále předpokládá návrat inflace k inflačnímu cíli v prvním čtvrtletí roku 2023.

Proti růstu inflace by alespoň částečně mohla pomoci silnější koruna. Ta sice po zveřejnění rozhodnutí České národní banky mírně oslabila, stále se ale obchoduje na relativně slušných hodnotách pod 24,40 za euro. Prognóza ČNB navíc předpokládá, že koruna bude v roce 2022 postupně posilovat. Kurz by se dle výhledu měl ve druhém čtvrtletí roku dostat a ustálit pod hranicí 24,00 za euro. Pokud tedy dojde k naplnění prognózy, čeká nás ještě další posílení domácí měny. To však není bez rizik. Mezi významná patří případné zhoršení tržního sentimentu, rychlé utažení americké měnové politiky, oslabení českého exportu či eskalace konfliktu na Ukrajině.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1448 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1401 do 1,1487 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,36 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,29 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,29 až 24,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,20 do 21,43 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter