Koruna v roce 2019

Rok 2018 je za námi.  Pro kurz koruny to nebyl úspěšný rok, alespoň ne tak jako rok 2017.  Přinesl však nové pohledy, jak se na vývoj domácí měny dívat a jaké aspekty v roce 2019 sledovat.  

Charakteristickým znakem koruny během uplynulých dvanácti měsíců byla její citlivost na zahraniční dění. Nutné je zmínit globální výplach na rozvojových trzích rozpoutaný nejen utahováním americké měnové politiky, ale i eskalací obchodního napětí ze strany Spojených států. Na kurzu se rovněž podepsalo evropské dění, od italského rozpočtu až po pokračující vyjednávání kolem brexitu. Tyto události ve výsledku převážily nejen slušná čísla o stavu české ekonomiky, ale rovněž i činnost České centrální banky, která své sazby zvýšila hned pětkrát.

Co si z  vývoje minulého roku odnést? Česká měna je stále vnímána jako měna rizikovější, což ji hází do jednoho pytle s ostatními měnami rozvojových trhů, a to nehledě na výkon a ekonomické podmínky. Dalším cenným postřehem je, že úrokový kanál v souvislosti s kurzem nemusí fungovat tak silně, jako tomu bylo dříve. Proto bude ČNB do budoucna zřejmě nucena přehodnotit váhu tohoto kanálu v rámci svého modelu.

Na co se soustředit v roce 2019

Výše zmiňované aspekty by měly sloužit jako základ výhledu koruny pro letošní rok. I přesto, že ČNB ve své prognóze pracuje s poměrně citelným zpevněním kurzu (v průměru za první čtvrtletí až k 25,10 za euro, za to poslední pak až na 24,40 za euro), existuje vysoké riziko, že k němu nedojde. Důvody lze vidět podobně jako v loňském roce v zahraniční – brexit,  dění kolem Itálie, obchodní napětí či sílící obavy ze zpomalení globální ekonomiky.

Slabší kurz koruny, umocněný proinflačními faktory jako je napjatý stav tuzemského trhu práce, tak pravděpodobně, navzdory současné prognóze, „donutí“ ČNB k dalšímu utahování sazeb. Vyšší úroky by poté měly oslabování koruny částečně zbrzdit – podobně jako v roce 2018, kdy ČNB intenzivně hikovala, což přibrzdilo posun domácí měny směrem k slabším hodnotám například ve srovnání s vývojem měn regionu, tj. polského zlotého a maďarského forintu, které slábly mnohem citelněji. I tak by ale tempo navyšování sazeb mělo být pomalejší než loni.

Scénáře výhledu ekonomického týmu skupiny Roklen pracují s možností jednoho až třech hiků během roku 2019. Byť se od ČNB dá očekávat zhoršení výhledu ekonomického růstu, stejně tak i inflace, nemělo by jít o natolik výrazné změny, jež by mohly ohrozit výhled vyšších sazeb. Největší neznámou bude v tomto směru právě kurz koruny. Pokud se současná situace uklidní a na trhy se vrátí ztracený optimismus projevující se v posilujícím kurzu koruny, centrální banka uspokojená utahování měnových podmínek skrze kurzový kanál přikročí k pouze jednomu hiku, a to pravděpodobně v únoru. V opačném případě pracujeme s možností až tří kol navyšování.

Tržní výhled kurzu koruny

ČNB dle aktuální prognózy vidí posun kurzu koruny během roku 2019 až pod hranici 24,50 za euro. Tento pohled se při příští aktualizaci výhledu pravděpodobně změní, i tak jsme ale přesvědčeni o ještě pozvolnějším posunu k silnějším hodnotám, přičemž proražení úrovně 25,00 za euro je dle nás během příštích dvanácti měsíců dost nejisté.

Podobně se na situaci dívá i většina analytiků oslovená v rámci posledního inflačního očekávání finančního trhu, který zpracovává ČNB. Během jednoho roku by se koruna měla dle odhadů držet nad hranicí 25,00 za euro.

Obdobná čísla ukazuje i odhadu kurzu koruny z dílny agentury Bloomberg. Domácí měna (medián odhadů) by se dle těchto čísel měla postupně posouvat z 25,80 za euro za první kvartál 2019 až na 25,40 za euro za ten poslední (průměr pak na 25,50 za euro k 4Q 2019).

Co říci závěrem

Byť Česká národní banka, podobně jako finanční trh, v tuto chvíli nepředpokládá další zvyšování úrokových sazeb během roku 2019, slabší koruna oproti prognóze podpořená dalšími proinflačními faktory, jako je situace na českém trhu práce, tento výhled změní.

Pokud k tomu připočteme nadále slušné podmínky, sice zpomalující, české ekonomiky, domácí měna by v kombinaci se zvyšování sazeb měla posílit dále pod současné úrovně. Tento posun však nebude natolik intenzivní, jako předpokládá aktuální prognóza centrální banky.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter