Koruna ve výprodeji. Rizikově averzní náladu rozpoutala nová mutace

Klíčové body

  • Svět obletěla zpráva o nové mutaci viru COVID-19, která by mohla být nakažlivější a mohla by snáze překonat imunitu.
  • Na trzích panuje rizikově averzní nálada projevující se ve výprodeji rizikových aktiv a v poptávce po bezpečných přístavech.
  • Rizikem koruny je další oslabení, dnes ráno se kurz posunul směrem k 25,70 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Jihoafrická republika identifikovala novou mutaci viru COVID-19 prezentovanou pod názvem B.1.1.529. Podle prvních informací by tato mutace mohla být nakažlivější a mohla by snáze překonat imunitu. Bližší vyhodnocení však zatím chybí. I tak se přes trhy přehnala vlna výprodeje, která smetla i korunu.

Výprodej pozorujeme na asijských akciích. Futures evropských a amerických rovněž padají. Na trhu převládá poptávka po bezpečných přístavech, jako je zlato, případně americké a německé dluhopisy. Na devizovém trhu pozorujeme oslabování procyklických měn, včetně proxy tržního sentimentu v podobě australského dolaru proti japonskému jenu.

Výprodej se nevyhnul ani měnám regionu. Koruna oslabila směrem k hranici 25,70 za euro. Kombinace nových domácích pandemických opatření a nové mutace je jasným rizikem dalších ztrát.

Euro proti dolaru paradoxně posiluje. Za tímto pohybem může stát trvající absence amerických obchodníků po včerejším státním svátku. Dnes se už na amerických trzích obchoduje, byť s dřívějším uzavřením, tudíž nelze vyloučit zvrat. Likvidita by ale měla být celkově nižší. Vedle toho může být důvodem intenzivnější pokles amerických výnosů oproti těm evropským, a to jak těch nominálních, tak i reálných měřených proti inflaci ochráněnými bondy, tzv. TIPSy.

Do doby, než budeme vědět o nové mutaci mnohem více, převládne patrně rizikově averzní nálada. Mezi hlavní rizika řadíme silnější dolar, který nadále funguje jako jeden z nejžádanějších bezpečných přístavů, a především potenciálně slabší korunu. Nová mutace by rovněž mohla vnést nejistotu do rozhodování bankovní rady ČNB. Ostatně již včera guvernér Rusnok uvedl, že si dovede představit situaci, kdy úroky na prosincovém zasedání zůstanou beze změny. Předpokládá však, že padne návrh na další zvýšení, avšak ve „víceméně normálním rámci“.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1242 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,70 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1186 do 1,1259 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,70 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,87 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,43 až 25,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,64 až 23,05 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter