Koruna vstupuje do finální fáze konsolidace

Klíčové body

  • Euro stále odolává pokusům koruny o posílení pod oblast supportů mezi 26,10 – 26,15 EURCZK.
  • Výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu se dostal na 1,10 %.
  • Krátkodobým rizikem pro domácí měnu je výskyt a rychlé šíření nové mutace koronaviru.
  • Vývoj čistých dlouhých pozic na euro v rámci CFTC reportu od listopadu stagnuje.
Zdroj: Depositphotos

Domácí měna vůči euru od konce října posílila o korunu a čtyřicet haléřů. Na stejných hodnotách se ale nacházela již po čtyřech týdnech, konkrétně 24. listopadu. Od té doby se cenový vývoj na tomto měnovém páru uchýlil do konsolidační fáze a po mírné korekci směrem k 26,50 EURCZK začal formovat klesající trojúhelník. V následujících týdnech nás tak čeká silnější pohyb na jednu, či druhou stranu. Oba scénáře mají svá specifika, která by měla být splněna.

Při pohledu na denní graf vše nasvědčovalo pokračujícímu posilování domácí měny až do 22. prosince (označeno modrou vertikálou), kdy se koruně nepodařilo dostat skrze oblast supportů mezi 26,10 – 26,15 EURCZK a vytvořit tak nižší minimum než v prvotní fázi trendu. Zaměřme se ale na vývoj v rámci indikátoru RSI. První korekce korunových zisků ze začátku prosince našla své maximum naprosto v souladu s klesající trendovou linií (modrá barva v grafu) v rámci indexu relativní síly. Po návratu k dalšímu posilování a následnému druhému pokusu o testování předchozího minima na 26,10 EURCZK, který byl neúspěšný, se koruna vrátila na slabší úrovně a trendovou linii v rámci RSI porušila, aby do dnešního dne začala sledovat novou rostoucí linii označenou červenou barvou.

Po šesti týdnech snižující se volatility tak tento pár po opuštění zmiňované formace čeká silnější pohyb jedním, či druhým směrem. Cenový vývoj klesajícího trojúhelníku během posledních týdnů zrcadlí i vývoj v rámci RSI, který se naopak formuje do rostoucího trojúhelníku. V příštích dnech a týdnech tedy bude dobrým vodítkem sledování toho, zda se z daných formací dříve vymaní hodnota indikátoru, nebo měnový kurz. Koruna byla nerozhodná i v průběhu včerejšího dne, kdy se pohybovala převážně v pásmu mezi 26,15 a 26,20 EURCZK. Podobný osud potkal všechny měny regionu, nicméně síla pohybů jedním či druhým směrem byla u zlotého i u forintu v relativním vyjádření zhruba trojnásobná.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Co se týče ekonomického kalendáře, dnes v 9 hodin ráno budou na domácí scéně zveřejněna data z průmyslu. Že by jejich případně překvapivý výsledek byl spouštěčem pro opuštění aktuálního pohybu do strany, je nepravděpodobné. Koruna by měla nadále reagovat hlavně na tržní náladu a míru globální rizikové averze. Mezi pozitivní faktory pro domácí měnu by mohla mluvit výhledově se zlepšující situace ohledně koronaviru na domácí půdě, naopak rizikem by mohly být zprávy o výskytu nové mutace viru, která vyděsila britské trhy před Vánoci.

Z krátkodobého hlediska by pak na vývoj kurzu koruny mohl mít vliv hlavního měnového páru EURUSD. Pokud by dolar získal půdu pod nohama, pak by to pro korunu nebyl pozitivní impulz a pravděpodobnější směr opuštění výše zmiňované formace klesajícího trojúhelníku by byl směrem vzhůru a vyhlíželi bychom hodnoty poblíž 26,40 – 26,50 EURCZK. Dolar po určité korekci volá a včera se ozval znovu. Dolarový index atakoval hranici 90 bodů a eurodolar se posunul k 1,2250 EURUSD. Včerejší dolarové zisky měly podporu ve vysokém nárůstu výnosů amerických vládních dluhopisů, když se desetiletý tenor dostal na 1,10 %, což je více než trojnásobek březnového minima. Nejvíce se přesun k dolaru podepsal na asijských rizikových měnách. Koruna tak bude dnes hledat impulzy k posílení pod 26,10 – 26,15 EURCZK s větším odporem. Ve prospěch korekce mluví i technická analýza tohoto páru, naladění trhů na slabý dolar ale tato varování ignoruje, a tak je časování korekce v rámci dolarových ztrát velmi obtížné. Data CFTC reportu ohledně otevřených čistých dlouhých pozic na euro také neukazují, že by eurodolar vzhůru táhlo silné euro. Vše je tak nadále v rukou dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2249 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2231 do 1,2322 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,19 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,08 až 26,20 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,19 až 21,45 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter