Koruna? Vystřízlivění i vybírání zisků

Česká národní banka během minulého týdne letos podruhé zvýšila své sazby, ovšem „pouze“ o 25 bazických bodů, nikoliv o 50, jak někteří investoři čekali. Na koruně ihned poté zavládlo určité „vystřízlivění“, které bylo navíc umocněno vybíráním krátkodobých zisků a z hlediska jestřábích očekávání ne zcela přesvědčivou rétorikou šéfa ČNB Rusnoka. I přesto, že tak domácí měna oslabila, již dnes se dost možná dočkáme nových dat, která ji nasměrují zpět k hranici 25,50 za euro.

Těsně po rozhodnutí ČNB o sazbách bylo dosaženo dosud nejsilnější úrovně od konce kurzového závazku na 25,51 za euro. Poté následovalo oslabení až k hranici 25,70 EURCZK. Aktuálně se domácí měna obchoduje na 25,67 za euro.

Jak je vidět na vývoji tržních sazeb, zvýšení 2T repo sazby ČNB bylo široce očekáváno, tudíž se jejich úrovně nikterak výrazně neposunuly. Stále však platí, že předchozí vývoj ještě před listopadovým zasedáním bankovní rady přispěl jednak ke snížení rozdílu mezi oficiálními a tržními sazbami a naopak ke zvýšení rozdílu mezi domácími a evropskými.

Když zklamání zlevní korunu

Co se týče dnešního dne, do vývoje kurzu koruny vstoupí data jako průmyslová výroba a maloobchodní tržby. V případě průmyslu již některé předstihové indikátory (především index PMI segmentu průmyslu) naznačily, že by poslední čísla mohla být ve výsledku lepší než očekávání, což by mohlo přispět k umazání části korunových ztrát vytvořených po zasedání ČNB. Do toho všeho by rovněž mohlo vstoupit opětovné dosažení vysokého přebytku zahraničního obchodu (za srpen přebytek 20,2 mld. korun), kde nejvýraznějšího výsledku dosáhli výrobci automobilů a strojní závody (rovněž přispěla i absence celozávodních dovolených, kterých jsme byli svědky v létě).

Představu o dalším zpevnění koruny potvrzuje i francouzská banka Societe General, která v pátek doporučila sázku na short EURCZK skrze 3měsíční forward. Podle analytického týmu banky by se měnový pár mohl během 6 až 12 měsíců posunout o 4 % až na hranici 24,5965 koruny za euro. Stop loss doporučuje nastavit na 26,0057 EURCZK.

Hlavním argumentem Francouzů je řízený proces utahování měnové politiky, který odpovídá celkem čtyřem zvýšením sazeb o 25 bb během příštího roku, přičemž koruna by se na jeho konci měla dle odhadu obchodovat na 24,70 EURCZK.

„Plošší výhled sazby 3M PRIBOR pro rok 2018 a opatrná rétorika guvernéra Rusnoka mohou být vysvětleny silným očekáváním modelu ČNB ohledně zpevnění koruny,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytického týmu Societe General. „Model centrální banky se tak dost možná spoléhá na to, že hlavní zpřísnění měnových podmínek zařídí kurz.“

Pro úplnost kolem ČNB je potřeba zmínit ještě páteční sezení s analytiky, kde promluvil viceguvernér Vladimír Tomšík. Ten sice přiznal, že byla vedena určitá diskuze o možnosti zvýšení sazeb o 50 bb, nikdo ze členů rady však o tom nenavrhl hlasování. Tomšík k tomu navíc upozornil, že další kroky centrální banky, tedy možné zvýšení sazeb, může centrální banka učinit na jakémkoliv zasedání rady, tedy i na tom neměnověpolitickém.

Sázka na poslední chvíli. Bank of America věří jestřábům z ČNB

V případě dolaru investoři sledovali klíčová data z trhu práce, která byla zveřejněna v pátek. Americké ministerstvo práce ukázalo, že během října bylo vytvořeno celkem 261 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství oproti očekávaným 313 tisícům. Naopak, lepší než očekávání skončila míra nezaměstnanosti, která dosáhla 4,1 %. Asi nejhorší výsledek byl reportován u mezd, které meziměsíčně stagnovaly, meziročně pak dosáhly 2,4 %, což je vůbec nejnižší číslo od loňského února.

Mnohem pozitivněji vyzněla americká data, konkrétně index  ISM segmentu služeb, který za minulý měsíc přesáhl hranici 60 bodů. Nad očekávání lepší pak byly i průmyslové objednávky.

Byť tedy data z amerického trhu práce nevyzněla nikterak pozitivně, obzvláště v segmentu mezd, který ovlivňuje spotřebitelskou poptávku, dle dostupných odhadů se to neprojeví v očekávaném zvýšení sazeb Fedu během prosince. Dle agentury Bloomberg existuje 92,3% pravděpodobnost, že Yellenová a spol. posunou své sazby o 25 bb do pásma 1,25-1,5 %.

Fed sazby nezvýšil. Jestřábi z FOMC jsou však stále slyšet

Co se týče dnešního dne, z eurozóny se dočkáme indexů PMI segmentu služeb a kompozitního vyjádření a poté i indexu cen výrobců. Z USA pak přijdou například dva projevy představitelů Fedu, a to William Dudleyho a Simona Pottera.

Dislcaimer: Prohlášení o poctivé prezentaci investičního doporučení

Newsletter