Koruně dochází síly. Slabý dolar ji nenechá výrazně oslabit

Zdroj: Depositphotos

Koruna po skokovém oslabení z pondělního odpoledne koriguje předchozí dozvuk posílení směrem k 26,10 EURCZK z minulého týdne. V rámci toho aktuálního bychom se mohli dostat zpět k úrovni 26,37 EURCZK, která v polovině listopadu kurz koruny s eurem nepouštěla na silnější hodnoty.

Na čtyřhodinovém grafu můžeme vidět, že se měnový pár oproti předchozí konsolidační zastávce pohybuje stabilně nad 20denním klouzavým průměrem, tedy nad středovou linií Bollingerových pásů. Nad ni se dostal během pátečního obchodování a celkem týden již sleduje rostoucí trendovou linii v rámci oscilátoru RSI. Právě tyto dvě linie budou hrát důležitou roli v rámci druhé poloviny tohoto týdne.

MACD na čtyřhodinovém grafu vytvořil vzorovou divergenci, když zespodu protl spouštěcí linii na značně bližší úrovni k oscilační linii, než tomu bylo v první polovině listopadu. Hodnota kurzu se tehdy zároveň nacházela o 30 haléřů výše. Zda se bude jednat o falešný signál a koruna zůstane nadále na silnějších hodnotách. Napoví právě sledování vývoje trendové linie RSI, na níž se index relativní síly právě nachází. Pokud tedy během dnešního dne nedojde k dalšímu oslabení koruny, pak bych byl s držením dlouhé pozice na tomto páru opatrný.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Americký dolar podle dat CFTC reportu sledujícího otevřené pozice nekomerčních obchodníků nadále ztrácel půdu pod nohama. To je dobrá zpráva pro domácí měnu, stejně tak pro všechny rizikové měny, ať už v regionu střední a východní Evropy nebo pro ostatní v rámci emerging markets napříč světem. Z toho samozřejmě těží také euro, které se obchoduje na nejsilnějších hodnotách od roku 2018, tedy nad 1,2000 EURUSD.

Co se týče dalšího dění, Spojené státy stále čekají na nový fiskální balíček, na což naráží i představitelé měnové politiky. Guvernér Fedu Powell včera znovu zdůrazňoval, že americká ekonomika se dostává na lepší úrovně rychleji, než bylo očekáváno, ale má před sebou ještě dlouhou cestu. V té by do budoucna měla hrát hlavní roli právě politika fiskální. Dolar včera nepodpořil ani ISM index v sektoru průmyslu, který v listopadu skončil na horších než očekávaných hodnotách. Evropa se naopak těšila dobrým výsledkům ekonomických dat a indikátorů, tudíž včerejší oslabení eura o 80 pipsů po dosažení hranice 1,2000 EURUSD spojené s pravděpodobným výběrem zisků na této rezistenci nemělo dlouhého trvání. Eurodolar se tak  bezpečně vrátil nad tuto kulatou hranici.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2007 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,20 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1925 do 1,12029 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,27 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,17 až 26,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,76 až 22,02 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter