Koruno, kam se vydáš v roce 2025?

Klíčové body

  • Koruna se letos přehoupla přes 25,00 EURCZK, stalo se tak poprvé od května 2022.
  • V roce 2025 neočekáváme, že by kurz výrazně posílil pod 25,00 za euro.
  • Existuje riziko oslabení koruny v případě evropské recese či eskalace mezinárodních konfliktů.
Zdroj: Depositphotos

Letošní pohyby české koruny byly méně výrazné než loni. A v roce 2025 by mohly být ještě mírnější. Naším základním scénářem je konsolidace páru EURCZK víceméně do strany kolem hranice 25,00 za euro. Důvodů k výraznému posílení tuzemské měny příliš není, rizika oslabení jsou však citelná.

Česká koruna se v letošním roce pohybovala vůči euru v rozmezí sta haléřů. Pohyb mezi pásmem 24,50 a 25,50 za euro ovlivňoval ekonomický výkon, domácí a zahraniční měnová politika i geopolitická rizika. V zimních a jarních měsících kurz oslabil nad úroveň 25,00 za euro. Důvodem bylo snižování úrokových sazeb, které Česká národní banka odstartovala už v prosinci 2023. Zároveň ECB a Fed držely začátkem tohoto roku sazby stabilní, čímž se začal zužovat úrokový diferenciál mezi korunou a eurem i korunou a dolarem. To vytvářelo tlak na slabší tuzemskou měnu.

V létě se koruna podívala zpět k hranici 24,50 EURCZK, především z důvodu horších inflačních čísel a větší opatrnosti ČNB naznačující pomalejší úpravy sazeb. Zpátky nahoru přes „pětadvacítku“ se kurz dostal v červenci, tj. několik týdnů poté, co začala snižovat sazby ECB. Na podzim se koruna pohybovala na slabších hodnotách nad průměrem letošního roku. Svou roli sehrálo i zvolení Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Tato událost ovlivnila především pár dolaru vůči koruně. Výkyvy na euru vůči koruně citelně mírnější.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde

Co od koruny očekávat v roce 2025? Inflace by se v příštím roce měla ustálit poblíž, ale stále nad inflační cílem, což by odpovídalo hodnotám v pásmu 2 % až 3 %. ČNB bude dál snižovat sazby, její přístup však bude nadále velmi opatrný. Podle listopadové prognózy bychom se ve druhém čtvrtletí měli dostat k úrovni 3 %. Podle nás může být centrální banka ještě pozvolnější, což bude zahrnovat kombinaci snížení sazeb o čtvrt procentního bodu a jejich stability. Ta povede ke scénáři úroků v pásmu 3 % až 3,25 % na konci příštího roku. S tím se pojí i to, že ekonomika vykáže o něco silnější růst oproti letošku, který bude tažený nejen domácí spotřebou, ale i obnovou zahraniční poptávky.

Kurz koruny by se především na začátku roku měl držet nad hranicí 25,00 za euro. ČNB oproti ECB v příštím roce sníží sazby v celkově menším objemu, úrokový diferenciál mezi korunou a evropskou měnou se tedy rozšíří oproti současným 75 bodům. To už je však v trzích do jisté míry zaceněné. Pakliže bude ECB snižovat úroky rychleji, bude záležet, zda je to z důvodu slabšího ekonomického růstu. Pokud ano, koruna by sice mohla čerpat z širšího úrokového diferenciálu, z pohledu ekonomického růstu by ji však investorský pohled na celý region mohl na síle spíše ubrat.

Musíme brát v potaz i riziko silnějšího amerického dolaru, který maže potenciál silnějšího eura i koruny. Proinflační politika Donalda Trumpa by se mohla projevit ve vyšších úrokových sazbách, než Fed předpokládal v listopadové prognóze. Ekonomická data za Atlantikem jsou stále velmi dobrá, centrální banka tak není nucena rychle uvolňovat monetární podmínky, což je pro devizové obchodníky klíčová informace.

Situace by ale mohla být ještě horší. Už tak slabý evropský ekonomický růst by mohl být ještě slabší, například i vinou kumulujících se rizik obchodních válek mezi Evropou a USA. Pokud by se situace měla výrazně zhoršit a přišla by recese, centrální banky by byly nuceny sazby snižovat ještě níže, což by s velkou pravděpodobností zasáhlo i ČNB. Taková situace by při zachování ekonomického výkonu USA vedla k přesunu kapitálu do stabilnějšího a výnosnějšího prostředí. Odtok prostředků z českých korun by byl pravděpodobně výraznější než z eur, což by vedlo k býčím pohybům na euru proti koruně.

Dále tu přetrvává riziko vyhrocení situace na Ukrajině nebo na Blízkém východě. V případě eskalace války by investoři přesunuli svá aktiva z rizikových měn, mezi které se řadí i česká koruna, do bezpečných přístavů typu americký dolar, švýcarský frank a zlato. Tyto scénáře by mohly posunout korunu směrem k 26,00 za euro.

Jakmile bychom se vyhnuli všem rizikovým scénářům nahrávajícím potenciálnímu oslabení koruny, normalizace sazeb v prostředí silnějšího růstu oproti letošnímu by mohla kurz dostat mírně pod 25,00 za euro. Takový scénář bychom ale očekávali spíše až ve druhé polovině příštího roku.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0511 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0461 do 1,0562 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,13 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,91 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,11 až 25,28 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,79 do 24,13 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter