Korunové déjà vu pokračuje

Koruna má za sebou další den navyšování zisků, který posunul její nejsilnější hranice od ukončení kurzového závazku. Toto korunové „déjà vu“ nás tak dostalo zpět do úrovní ze zhruba poloviny října 2013. Co žene domácí měnu kupředu?

Již od konce minulého týdne koruna čerpá především z ještě silnější představy blížícího se zvýšení úrokových sazeb. Tu živí nejen dobrá data z české ekonomiky, ale i na ně navazující komentáře ze strany samotné ČNB (viz poslední jestřábí komentář Vojtěcha Bendy). Již v tuto chvíli se tak dá říci, že zvýšení sazeb na příštím měnověpolitickém zasedání bankovní rady ČNB (listopad) je v podstatě hotová věc. Jediné, na co je potřeba si dát „pozor“, bude aktualizovaná prognóza, která naznačí tempo dalšího pokračování tzv. normalizace měnové politiky (zda náhodou nebude vzhledem k příznivému vývoji ekonomiky mnohem rychlejší, než se čeká).

Benda na bedně aneb jestřáb, který zdražil korunu

Zaměříme-li se na to, co se děje dnes, mezi hlavní motory korunových zisků patří vedle vidiny zvýšení sazeb ČNB, která se promítá do vyšších tržních sazeb (opět rostou výnosy především střednědobých a dlouhodobých bondů, depozitní sazby, stejně tak i kontrakty FRA či sazby implikované forwardy), i nálada na trzích nahrávající rizikovějším aktivům, včetně měn.

Z hlediska dalšího vývoje tak bude mezi klíčové fundamenty nadále patřit nálada na trzích, samozřejmě za neměnné přítomnosti predikce vyšších sazeb, kterou může kdykoliv „obohatit“ další komentář z řad bankovní rady ČNB.

Během včerejška se koruna dostala až k úrovni zhruba jednoho haléře nad hranicí 25,70 za euro. I přesto, že v rámci vývoje kurzu je možné pozorovat určité „zvraty“ spojené s výběrem krátkodobých zisků (jako včera v pozdějších odpoledních hodinách), dlouhodobé očekávání dalšího posilování rozhodně nemizí. Aktuálně se domácí měna obchoduje kolem 25,74 EURCZK. Pro dnešní den pak nejsou v kalendáři žádná klíčová data.

 

Co se týče dalšího dění, euro během úterý neoslabovalo pouze vůči koruně, ale rovněž i dolaru, a to až krátce pod 1,174 EURUSD. Za tímto posunem stojí například nárůst výnosů amerických dluhopisů, což je primárně „dílem“ očekávaného, letos již třetího, zvýšení sazeb Federálního rezervního systému. V neposlední řadě je potřeba zmínit i pokračující trend hlavních amerických akciových indexů, které během posledních dní celkem pravidelně posouvají svá historická maxima (i když pozor na probíhající výsledkovou sezónu).

Včerejší ztráty eura nezachránila ani vybraná data, jako například německý ZEW index. Ten za říjen překonal předchozí čísla, čímž – i přesto, že nebyl lepší než predikce trhu – naznačil pozitivní nejen hodnocení, ale i očekávání ohledně dalšího ekonomického vývoje našeho souseda. V rámci dalších dat byla reportována inflace eurozóny, která ve finálním reportu za září potvrdila meziročně +1,5 %.

Během dnešního dne bude dobré sledovat proslov šéfa ECB Maria Draghiho, který ve Frankfurtu promluví na konferenci o strukturálních reformách v eurozóně. Z USA bude klíčovou událostí zveřejnění tzv. Béžové knihy, která mapuje ekonomický vývoj 12 amerických distriktů.

Newsletter