Korunu čeká klidný konec léta

Klíčové body

  • Domácí měna se poslední týden obchoduje do strany v okolí 25,40 EURCZK.
  • Koruna zůstává rezistentní vůči externím faktorům. Včera se po většinu dne držela v zisku, zatímco ostatní měny regionu oslabovaly.
  • Guvernérka ECB Lagardeová částečně uspokojila neobvykle jestřábí tržní očekávání.
Zdroj: Depositphotos

Koruně se po dvacetihaléřovém posílení z přelomu srpna a září nedaří prolomit oblast hranic podpory. Domácí měna se již přes týden obchoduje do strany v okolí 25,40 EURCZK. Nižší volatilita by na páru s eurem mohla vydržet do zářijového zasedání ČNB. Překvapení v podobě dvojitého zvýšení sazeb by měl být dostatečný impulz pro posun na nejsilnější hodnoty od příchodu pandemie.

Na půlhodinovém grafu můžeme sledovat aktuální obchodní pásmo. Koruna posledních pět obchodních dní kráčela do strany a nijak negativně na ni nedolehlo ani korigující euro, které po solidní rally z konce srpna odevzdávalo část svých zisků zpět do trhu. Podobně koruně nedělala vrásky ani tisková konference guvernérky ECB Lagardeové, o které jsme podrobněji psali zde.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Koruna se tak momentálně zdá být rezistentní vůči externím faktorům. A pokud na trzích v příštích dnech nedojde k zásadním překvapením, měla by se česká měna obchodovat bez větších pohybů i v příštích týdnech. Zářijové zasedání Fedu, kde bychom se měli dozvědět zase o něco bližší informace ohledně taperingu, nás čeká až 22. září. Včerejší ECB zásadní překvapení nepřinesla, když z části uspokojila trh, který měl po dlouhé době relativně jestřábí očekávání. Snížení programu PEPP od čtvrtého kvartálu letošního roku je zadostiučiněním pro trhy, nicméně guvernérka Lagardeová si nadále držela standardně holubičí tón, což vyústilo v minimální reakci eura. To se navzdory měnověpolitickému zasedání v průběhu dne pohybovalo v úzkém pásmu mezi 1,1810 – 1,1840 EURUSD.

Žádné překvapení nás v dalších dnech od ECB nečeká a zářijové zasedání ČNB je naplánováno až na poslední den v měsíci. V příštích týdnech by mohly korunu nasměrovat komentáře členů bankovní rady, které pravděpodobně naberou na intenzitě s přibližující se mediální karanténou, tedy koncem příštího a začátkem přespříštího týdne. Pokud bychom se dočkali několika komentářů podporujících dvojí zvýšení sazeb, mohlo by dojít k posunu koruny pod aktuálně silnou oblast supportů mezi 25,35 – 25,40 EURCZK s tím, jak by rostly tržní sazby. Do té doby nás ale nepřekvapí období nižší volatility.

Na denním grafu je dobře vidět formující se klesající trojúhelník, po jehož opuštění kurz zpravidla zaznamená výraznější posun. Ten by v tomto případě mohl koruně otevřít cestu k často zmiňované hranici 25,00 za euro. Pokud se koruně nepodaří prorazit rostoucí linii v rámci indikátoru RSI a kurz aktuální formaci klesajícího trojúhelníku opustí v opačném směru, přičemž rizika spojená s covidem přimějí ČNB zvolnit v procesu úrokové normalizace, je možné, že domácí měna bude trávit podzimní měsíce v okolí 25,50 EURCZK.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1827 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1802 do 1,1874 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,41 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,48 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,37 až 21,51 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter