Korunu po divokém večírku zisků doběhla kocovina

Klíčové body

  • Domácí měna neúspěšně otestovala hranici podpory na 24,33 za euro.
  • Po šesti dnech zisků tak koruna oslabila.
  • Tržní sazby naznačují pokles očekávané výše úrokových sazeb na tříměsíčním horizontu.
Zdroj: Depositphotos

Domácí měna po šesti týdnech zisků oslabuje. Včerejší korekce, chvilkově až o 17 haléřů, posunula korunu zpět nad 24,40 za euro. Vzhledem k předchozímu posunu je riziko korekce výrazně vyšší, na aktuálních hodnotách je tak euro stále velmi levné. Vystřízlivění zaznamenaly i tržní sázky ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.

Pár koruny s eurem za poslední měsíc a půl, až ke včerejšímu minimu, zaznamenal posun o téměř šest procent. Kurz se posunul na několikaleté minimum a rychlost tohoto pohybu k silnějším hodnotám koruny měla za následek vytvoření historických extrémů technických indikátorů. Vzhledem k tomu, že koruna včera neměla žádný výraznější fundamentální podnět pro oslabení, přisuzujeme toto oslabení neudržitelnosti takto silného trendu bez sebemenší korekce. Hlavním důvodem pro včerejší pohyb tak pravděpodobně bylo vybírání zisků.

Minimum, ke kterému se koruně podařilo posílit, byla hranice 24,32 EURCZK. To je prakticky úroveň silné hranice podpory, kterou na hodnotě 24,33 EURCZK tvoří 78,6% úroveň Fibonacciho retracemenetu z vlny oslabení domácí měny v roce 2008. Pro silný pohyb v protisměru předchozího pohybu mluvily i extrémní hodnoty technických indikátorů. Za zmínku stojí hodnota indexu relativní síly (RSI), která se na denním grafu dostala na historické minimum sledovaného páru. Pondělní zavírací hodnota tohoto indikátoru činila 14,95 bodu, což je v rámci denního grafu signál extrémní překoupenosti koruny.

Na hodinovém grafu jsme již během pondělního obchodování pozorovali první signály o vyčerpání potenciálu korunové rally, když byla porušena klesající trendová linie v rámci oscilátoru RSI. Indikátor MACD pak poslední týden vytvářel divergenci značící blížící se obrat trendu čítající několik potvrzujících signálů. Čím značnější tato divergence je, tím silnější následný pohyb můžeme očekávat. Včerejší 15haléřové oslabení koruny tak není ničím překvapivým. V kontrastu s rozsahem předešlého posílení domácí měny může tato korekce v příštích týdnech nabrat výrazně větších dimenzí.

Po včerejším proražení klesající trendové linie v rámci hodinového grafu se koruna posunula do oblasti první rezistence, kterou je kulatá psychologická hranice 24,50 EURCZK. Ve večerních hodinách ale korigovala spíše do blízkosti 25,40 EURCZK, kde otevírá i dnes ráno. Pokud by tato hranice slábnoucí korunu nepodržela, další v pořadí je dřívější support – aktuálně již rezistence – na úrovni 24,76 EURCZK, po jejímž proražení došlo k závěrečné fázi velmi prudkého posílení koruny v začátku letošního roku.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Po prvotní korekci koruny však bude k dalšímu pohybu ve směru vyšších hodnot kurzu zapotřebí podnět z řady fundamentů, kterým by mohla být opatrnější ČNB, opětovné posilování dolaru z titulu rostoucích sázek na razantnější utahování měnové politiky americkou centrální bankou, případně opětovně zhoršená pandemická situace způsobená mutací omikron. Co se týče úrokových sazeb, tržní sázky na jejich úroveň na horizontu tří měsíců v posledních dnech korigovaly zhruba o 15 bazických bodů, což koruně také nepomůže udržet své zisky. Vyvrcholení úrokového cyklu ČNB a první opatrnější komentáře ohledně budoucího vývoje sazeb s případným zmíněním jejich následného snižování zpět k neutrální úrovni budou mít na korunu také negativní dopad. Ta by se tak mohla v prvním kvartále letošního roku posunout až zpět k 25,00 za euro.

Dnes v 9 hodin ráno dostane koruna další důležitý podnět pro směr kurzu, jelikož bude zveřejněna prosincová inflace. U té je očekáváno, že dosáhne meziroční hodnoty 6,6 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1356 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,65 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1292 do 1,1379 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,42 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,50 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,33 až 24,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,43 až 21,63 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter