Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Kovanda: Průmysl roste, díky „segmentům 20. století“

Česká republika stále potvrzuje postavení nejprůmyslovější ekonomiky Evropské unie. Pro uveřejnění říjnových čísel k průmyslové produkci je patrné, že srpnový útlum byl – podobně jako loni – jen přechodnou záležitostí.​

Průmyslová produkce v říjnu meziročně vzrostla reálně o 3,8 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 6,4 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,5 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,5 procenta.

Říjen přinesl další oživení v tuzemském průmyslu. Stavebnictví ale letos poprvé kleslo.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 7. prosinec 2015

Takřka pětinový meziroční nárůst výroby v segmentu motorových vozidel a zároveň i v segmentu ostatních dopravních prostředků (což jsou např. železniční lokomotivy a vozový park) je svojí razancí vskutku ojedinělý.

Solidní je opět i meziroční nárůst průmyslových zakázek. Po srpnovém i říjnovém propadu konečně meziročně rostou nejen zahraniční, ale i domácí průmyslové zakázky. To je dalším potvrzením současného výborného stavu tuzemské ekonomiky. Dlouhodobě je problémem českého průmyslu jeho přílišná závislost na „segmentech 20. století“, jako jsou auta či lokomotivy. To je však věc, kterou z měsíce na měsíc vyřešit nelze.

Newsletter