Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Kovanda: Průmysl závěrem roku zklamal

Tuzemský průmysl závěrem loňského roku poněkud zklamal. Meziroční změna objemu výroby vykázala v prosinci svůj vůbec nejhorší výsledek za celý rok 2015. Poměrně nízký růst navíc vykázal i objem nových zakázek. Ty však stále meziročně narůstaly, byť jen díky zakázkám ze zahraničí. Uvedl to hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Průmyslová produkce v loňském prosinci meziročně reálně vzrostla o 0,7 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů naopak klesla o 1,7 %. Prosinec 2015 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 2,6 procenta.

„Domácí zakázky se naopak poměrně výrazně propadly. Z jednoho horšího měsíce však nelze vyvozovat žádné dalekosáhlé závěry. Například lednový index nákupních manažerů ve výrobě na žádné závažnější zhoršení podmínek v průmyslu rozhodně neukazuje,“ řekl Kovanda. Průmyslu by se podle něj mělo nadále dařit i v roce letošním, kdy bude patřit ke klíčových zdrojům růstu zaměstnanosti.  

Prosincové výsledky byly z části ovlivněny zvýšeným čerpáním celozávodních dovolených. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba pryžových a plastových výrobků a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. 

Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, výroba strojů a zařízení a výroba chemických látek a chemických přípravků.

Čtvrtá průmyslová revoluce? Jen na papíře

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v prosinci 2015 meziročně klesly o 1,4 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 1,2 %.  

Hodnota nových zakázek v prosinci 2015 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 3,0 %.

Průmyslová výroba v Česku loni meziročně stoupla o 4,4 procenta. Navázala tak na růst z roku 2014. Tržby z průmyslové činnosti stouply loni o 2,5 procenta a hodnota nových zakázek o 5,9 procenta.

Kovanda: Útlum Číny průmyslu vyhovuje

Newsletter