Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Kovanda: Volných míst je nejvíce od října 2008

Míra nezaměstnanosti v únoru podle očekávání mírně klesla na 6,3 procenta. Zůstala tak nad svojí úrovní z převážné většiny druhé poloviny loňského roku. To ovšem není ojedinělý jev a nelze z něj usuzovat na zhoršování kondice trhu práce. Uvedl to hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„To ostatně dokládá například i poměrně citelný meziměsíční nárůst volných pracovních míst. Jejich počet byl ke konci února nejvyšší od října roku 2008, měsíc po pádu banky Lehman Brothers, kterou odstartovala kritická fáze globální finanční krize,“ dodal Kovanda.

Statistici dnes oznámili, že nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 procenta z lednových 6,4 procenta. Uchazečů o práci bylo 461 254. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 114 826, což je nejvíce od října 2008. Meziročně klesla nezaměstnanost výrazněji, loni v únoru činila 7,5 procenta. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009.

Kondice tuzemského trhu práce je podle Kovandy stále příznivá, a to i v mezinárodním srovnání, neboť nižší mírou nezaměstnanosti se ze zemí Evropské unie může aktuálně pochlubit pouze Německo.

„Citelnější pokles míry nezaměstnanosti nastane během března a jarních měsíců, kdy lze očekávat opětovné zaměstnávání sezónních pracovníků, kteří přes zimu, tak jako každý rok, zůstali bez zaměstnání. Během jara by měla míra nezaměstnanosti trvaleji klesnout pod úroveň šesti procent. Za celý letošní rok pak vykáže hodnotu 5,5 procenta,“ uvedl Kovanda.

Newsletter