Krach ropovodu z Kanady do USA, nebo chytré čekání?

Společnost TransCanada Corporation v pondělí požádala vládu Spojených států, aby pozastavila její žádost o povolení zamýšleného ropovodu Keystone XL z Kanady na pobřeží Mexického zálivu. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům přitom krátce předtím naznačil, že rozhodnutí ohledně kontroverzního projektu hodlá učinit do konce funkčního období prezidenta Baracka Obamy v lednu 2017.

Společnost TransCanada poslala dopis americkému ministerstvu zahraničí, které má na starosti posuzování přeshraničních potrubních vedení, aby vyřizování žádosti pozastavilo. TransCanada, která má sídlo v Calgary, v současnosti prochází posudkovým řízením v americkém státu Nebraska, kudy by chtěla ropovod vést.

Pokud americká diplomacie na žádost přistoupí a věc odloží, rozhodnutí o projektu za osm miliard dolarů by takřka jistě přešlo na Obamova nástupce v Bílém domě, napsal Reuters.

Americký senát schválil ropovod Keystone XL z Kanady. Obama proti

Ropovodem Keystone XL mělo na americký Středozápad proudit z kanadských ropných nalezišť přes 800.000 barelů ropy denně. Jižní část Keystonu po území USA do rafinerií u Mexického zálivu se už staví. Obří projekt spojený se vznikem řady nových pracovních míst podporují vedle republikánů i někteří demokraté. Obama ale Keystone XL z ekologických důvodů a pod tlakem části své strany už léta zdržuje. Překážku představují i americké ceny ropy, které klesly ze skoro 150 dolarů, kde byly v roce 2008 v době podání přihlášky federálním úřadům, na současných zhruba 50 dolarů za barel.

Bílý dům v pondělí oznámil, že Obamovo rozhodnutí, zda projekt povolit, stále očekává do prezidentova odchodu z úřadu v lednu 2017.

Na otázku, zda TransCanada žádá odklad kvůli obavám, že Obama by projekt mohl zablokovat, mluvčí TransCanada Mark Cooper odpověděl, že společnost nebude spekulovat o případném rozhodnutí ani o tom, kdy by mohlo přijít.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter