Krátký výlet koruny pod 26,00 za euro. Další zisky zatrhla tržní nálada

Klíčové body

  • Koruna proti euru zpevnila pod 26,00 za euro a byla nejsilnější od března.
  • Guvernér ČNB Rusnok připustil, že by letos mohlo dojít až na dvě zvýšení úrokových sazeb.
  • Prostor pro zvýšení vytváří přehřátý trh práce, trh nemovitostí a očekávaná ekonomická obnova ve druhé polovině roku.
Zdroj: Depositphotos

Koruna včera prolomila psychologickou hranici 26,00 za euro, a byla tak nejsilnější od loňského března. Kurz se svezl na vlně rostoucích tržních sazeb, kterou vyvolal komentář guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Ten v úterním rozhovoru pro agenturu Bloomberg připustil, že by v roce 2021 mohlo dojít až ke dvojímu zvýšení úrokových sazeb. Nárůst úroků by však mohl negativně ovlivnit křehkou ekonomickou situaci. Modelová prognóza zvyšování sazeb dle slov Rusnoka – i přes všechna rizika – stále platí.

Rusnok v rozhovoru připustil, že tempo normalizace sazeb by mělo být zhruba v souladu s prognózou, avšak lehce opožděné. Dle guvernérových slov však nelze teď říci, zda se letos dočkáme jednoho nebo dvou zvýšení, nebo nakonec žádného. Pokud by Česká národní banka úroky zvýšila, odklonila by se od trendu většiny ostatních centrálních bank, které v souvislosti s pandemií viru COVID-19 prosazují velmi uvolněnou měnovou politiku.

Při rozhodování o změnách úrokových sazeb uvažuje bankovní rada vždy v souvislostech s děním v ekonomice. Prostor pro dvojí zvýšení sazeb by dle Jiřího Rusnoka mohl vytvořit hospodářský růst ve druhé polovině roku, a to především díky rostoucí proočkovanosti populace. Míra nezaměstnanosti, která je nejnižší v rámci Evropské unie, by měla i přes dopady pandemie zůstat při zemi. V současné době, i přes částečné uzavření ekonomiky, registruje český trh práce více nabídek zaměstnání než uchazečů. Nedostatek přirozeně vede k rostoucím mzdám, což vytváří tlak na spotřebitelské ceny. Česká ekonomika navíc vstoupila do krize ve vysokém tempu, kdy vykazovala známky přehřívání, a to především na trhu práce a nemovitostí.

Zvyšování sazeb v roce 2021 by však mohlo být v konfliktu s očekávánou ekonomickou obnovou. Utažení měnové politiky, jako je právě dvojí zvýšení sazeb, či příliš brzký zásah, může oslabit ekonomickou dynamiku. Guvernér si je všech rizik přirozeně vědom a všechny ujistil, že bankovní rada bude postupovat tak, aby na podobné scénáře nedošlo. Prognóza pro zvyšování sazeb v roce 2021, i přes rizika silnější koruny, platí.

Reakcí na tato slova byl úterní posun spotového kurzu koruny pod hranici 26,10 za euro. Včerejší zisková vlna pak navazovala na rostoucí tržní sazby, konkrétně FRA, které ve výhledu jednoho roku zaceňují zvýšení sazeb ČNB o více než 25 bazických bodů. Výsledkem toho bylo krátké prolomení psychologické hranice 26,00 za euro. V průběhu dne však koruna zisky odevzdala, což souviselo se zhoršením globální tržní nálady, jež se projevila v celoplošně posilujícím dolaru.

Předpokládáme, že vývoj tržních sazeb v nejbližší době zastaví zaceňování vyšších sazeb dále nad zmiňovaných 25 bazických bodů. To by v kombinaci s rizikově averzní tržní náladou mělo korunu udržet zpět nad hranicí 26,00 za euro.

Dalších komentářů od členů bankovní rady ČNB se zřejmě už nedočkáme, jelikož stojíme na prahu začátku mediální karantény před zasedáním ve čtvrtek 7. února. Hnacím motorem kurzu do té doby primárně bude nálada trhů. Otěže pak příští čtvrtek převezme aktualizovaná prognóza s důrazem na výhled sazeb. Kombinace jestřábího výstupu s případným zlepšením tržní nálady by mohla korunu posunout do pásma 25,90 až 26,00 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2187 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,82 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2065 do 1,2164 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,11 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,05 až 26,21 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,51 až 21,72 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Newsletter