Křetínský a Tkáč chtějí ovládnout EPH, privátní kapitál odchází

Finanční skupina J&T neodchází z Energetického a průmyslového holdingu, jak dnes napsal slovenský týdeník Trend. Proměna investorské struktury ve skupině a odchod private equity souvisí s prudkým růstem hodnoty EPH a úmyslem dosavadních akcionářů povahy privátního kapitálu vstoupit do dalších oblastí investic. Pro server Roklen24 to uvedl mluvčí skupiny EPH Daniel Častvaj.

„Finanční skupina J&T z EPH odejít nemůže už jen proto, že v něm nikdy majetkově přítomna nebyla,“ řekl pro Roklen24 Častvaj. Klíčovými akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Každý z nich ovládá po 37 procentech. Zbytek kontrolují právě private equity struktury ostatních akcionářů J&T.

Křetínský a Tkáč usilují o navýšení svého podílu v EPH tak, aby každý z nich kontroloval po 50 procentech akcií holdingu. „Z tohoto důvodu připravuje EPH založení dceřiné společnosti EP Infrastructure (EPIF), do níž vloží svá infrastrukturní aktiva. Následně EPH nabídne prodej minoritního podílu v EPIF. EPH nadále zůstane majorita i manažerská kontrola nad EPIF. K transakci dojde jen za předpokladu, že valuace podílu v EPIF se potká s očekáváním akcionářů EPH,“ uvedl Častvaj.

Motivací pro odchod private equity kapitálu z EPH je podle Častvaje skutečnost, že velikost a hodnota EPH výrazně vzrostla a akcionáři zvažují investice do jiných oblastí. „Rovněž bylo dosaženo dohody mezi představiteli jednotlivých private equity struktur a pány Křetínským a Tkáčem, protože vznik veřejně obchodovatelné entity, nebo vstup globálních infrastrukturních a penzijních fondů, ještě více posílí EPH v procesu budování celoevropské energetické skupiny,“ dodal Častvaj.

Finanční skupina J&T chce odejít z EPH, ve kterém vlastní 26 procent akcií, napsal dnes slovenský Trend s tím, že tento záměr je důvodem zvažovaného prodeje podílu v nově vytvářené společnosti EP Infrastructure, pod kterou hodlá EPH začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě. „Uvažujeme o dvou možnostech. Jednou je nabídka akcií v držbě J&T na burzu, druhou je jejich koupě ze strany globálních infrastrukturních i penzijních fondů s dobrým jménem. S nimi se můžeme zajímat o lepší ratingy i nové způsoby financování,“ uvedl Křetínského slova Trend. Čínská společnost CEFC, která má podíl i ve skupině J&T Finance Group, není podle přepisu slov Křetínského týdeníkem Trend takovým spoluinvestorem, kterého by zvažovalo EPH. 

EPH vznikl v roce 2009, holding zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podnikají v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu.

Slovensko koupí česká EPH, vypustil šéf Enelu

Newsletter