Křetínský: Na Panenských ostrovech mám jen katamarán

Daniel Křetínský nevyužívá a nikdy nevyužíval jakýchkoliv panamských ani jiných anonymních struktur k zakrývání skutečného vlastnictví společností. Rovněž nevyužíval ani nevyužívá žádné nelegální nebo neetické postupy v oblasti daňového plánovaní. Serveru Roklen24 to dnes v reakci na kauzu Panama Papers sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Zároveň potvrdil, že Křetínský vlastní firmu Wonderful Yacht Holdings, která je registrována na Britských Panenských ostrovech. Jejím jediným účelem je vlastnictví katamaránu, který její původní vlastník prodával ne jako aktivum, ale právě spolu s touto společností, kterou na ostrovech založil výhradně za účelem vlastnictví lodě.

Loď se stále plaví pod vlajkou Panenských ostrovů. „Jinými slovy, loď se mohla koupit pouze spolu s touto firmou. Tato transakce neměla absolutně žádné daňové implikace v ČR ani jinde. Tzn. nedošlo, ani nemohlo dojít k žádnému zkrácení daně, ani ke skrývání vlastnictví. Téměř všechny lodě se plaví pod vlajkou některého ze státu, který má rozvinutou námořní legislativu. Navíc tato loď tráví většinu času právě v Karibiku,“ dodal mluvčí. „Skutečnost, že vlastníkem firmy Wonderful Yacht Holdings Ltd je Daniel Křetínský, uvádíme v rámci všech antimonopolních řízení u českých i evropských antimonopolních úřadů,“ zdůraznil Častvaj.

Mezi stovkami osob a firem, jimž právní firma Mossack Fonseca údajně pomáhala v uplynulých letech obcházet daňové zákony založením jedné nebo více offshoreových firem, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů. Nejčastěji Češi schovávají své firmy na Seychely, kde pro ně Mossack Fonseca založila přes 800 firem. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, pacifický ostrov Niue, Panama nebo ostrov Samoa, uvedla za České centrum pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová.

Častvaj doplnil, že jen na dani z příjmu za rok 2014 odvedly společnosti spoluovládané Danielem Křetínským více než sedm miliard korun a to v ČR, na Slovensku, v Německu a v ostatních státech EU. Na osobních daních z příjmů Křetínský jako fyzická osoba odvede za rok 2015 několik desítek milionů Kč, z toho velkou většinu v České republice. 

Vlastnická struktura EPH, EP Industries, Czech News Center a všech dalších společností je dle Častvaje plně transparentní, u všech firem jsou jasně uveřejnění finální vlastníci. Daniel Křetínský nevlastní jiné firmy, než u kterých je jako skutečný vlastník veden, to znamená, že nevyužívá žádné trusty nebo netransparentní vlastnické struktury.

 

Newsletter