Krize v Evropě na obzoru? Toto ji může spustit

Credit Suisse určila čtyři rozhodující momenty, které by mohly způsobit další krizi v Evropě. Blok 28 států je v neustálé krizi od roku 2008, kdy propukla světová finanční krize: následovala krize státních dluhů, Řecka, uprchlická krize a teď brexit, napsal server Business Insider.

Investiční banka tento týden informovala své klienty o tom, že většina jejích amerických klientů vidí na obzoru vzplanutí další politicko/hospodářské krize v Evropě. Poukázala na čtyři klíčové události, které by krizi osmadvacítky, pod odchodu Británie opět sedmadvacítky, mohly odstartovat.

Italské referendum – podzim

Italský premiér Matteo Renzi se snaží prosadit změnu Ústavy, která reformuje senát a omezí jeho legislativní moc. Cílem je větší stabilita vlád. Credit Suisse říká, že když Renzi na podzim neuspěje, rezignuje a investoři se budou obávat, že ho nahradí někdo z protestního Hnutí pěti hvězd, které by se mohlo snažit vyvolat podobné referendum, jaké jsme viděli v Británii. Renziho rezignace by vedla technokratickému uspořádání až do dalších voleb v květnu 2018, tvrdí Credit Suisse.

Mayová a Renzi se shodli na úzké spolupráci i po brexitu

Prezidentské volby ve Francii – duben/květen 2017

Credit Suisse upozorňuje na to, že kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, která chce uspořádat referendum o členství země v EU, je nyní hlavní favoritkou. Dle průzkumů by získala 29 procent hlasů. Je třeba ale dodat, že by prohrála ve druhém kole, a to jak s Nicolasem Sarkozym tak se současným prezidentem Françoisem Hollandem. Credit Suisse věří, že volby budou o domácích otázkách stejně jako o problémech EU.

Dohoda EU a Turecka o uprchlících

Tato dohoda by mohla ztroskotat, pokud budou uzákoněny určité změny v tureckém soudnictví, nebo když unie příliš ustoupí v případě svého závazku poskytnout tureckým občanům bezvízový styk (v originále byla dohoda nastavena tak, že EU dá Turecku šest miliard eur, zavede bezvízový styk a Turecko na oplátku přijme z Řecka „všechny nové nelegální imigranty“). Krach dohody by podle think tanku SAT mohl vést k tomu, že do EU dorazí 1,8 milionu až šest milionů přistěhovalců, což se vší pravděpodobností výrazně posílí populistické strany.

 

 

Italská bankovní krize

Italské banky jsou v bezvýchodné situaci, kvůli obrovským nespláceným úvěrům, což tlačí jejich akcie dolů a vede k volání po případných státních dotacích, které ale mohou porušovat unijní pravidla. Credit Suisse tvrdí, že její klienti se obávají možného rozšíření krize do zbytku Evropy. Mohla by se opakovat krize státního dluhu z roku 2012? Credit Suisse si to nemyslí. Její ekonomové odhadují díru ve financích na jen zhruba 40 miliard eur (2,1 % HDP) a bankovní tým si myslí, že to nebude méně než 30 miliard eur. Dodává, že vše lze udělat tak, aby banky legálně obdržely podporu. Krize může přijít zítra, kdy budou zveřejněny stress testy v eurozóně, které mohou naznačit, jak špatně na tom věřitelé jsou.

 

Newsletter