Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Která z hlavních ekonomik je nejvíce nerovnou?

Rusko je nejvíce nerovnou hlavní ekonomikou světa. Téměř dvě třetiny jeho bohatství řídí milionáři, uvádí studie New World Wealth. Až 62 procent ruského bohatství je v držení amerických dolarových milionářů a 26 procent jeho bohatství je v držení ruských miliardářů, uvedla ve zprávě New World Wealth. Ruská ekonomika se velmi pomalu dostává z recese, Mezinárodní měnový fond očekává, že v příštím roce bude hrubý domácí produkt (HDP) poroste o procento.

„Pokud milionáři kontrolují více než 50 procent bohatství dané země, pak je jen velmi malý prostor pro fungující střední třídu,“ poznamenává New World Wealth.

Slovenský premiér Fico: Rusko je v energetice spolehlivý partner

do je na druhé straně „barikády“? Japonsko – třetí největší ekonomika světa. Ta je naopak „maximálně rovnou“ hlavní ekonomikou. Milionáři zde ovládajícími pouze 22 procent celkového bohatství. Spojené státy americké ze studie vychází jako „překvapivě rovná ekonomika“.

Milionáři v USA ovládají asi jednu třetinu celkového bohatství. „Je to až překvapivě nízké číslo s ohledem na veškerou negativní kritiku, kterou USA schytávají, pokud jde o nerovnost příjmů,“ poznamenává New World Wealth. Nerovnost příjmů, spolu se stagnujícími reálnými mzdami a životními podmínkami pracujících a střední třídy jsou v USA před listopadovými prezidentskými volbami v centru pozornosti.

Studie: Česká ekonomika roste. Co životní úroveň?

Spojené státy pak podle New World Wealth zaujímají osmé místo, co se průměrného bohatství na osobu, týká. První místo v této statistice patří Monaku.

Podíl bohatství v držení milionářů:
Rusko 62%
Indie 54%
UK 35%
USA 32%
Austrálie 28%
Japonsko 22%

Newsletter