Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Která z měn regionu má největší ziskový potenciál?

Klíčové body

  • Koruně se z měn regionu daří nejvíc. Zlotý zůstává uvězněn poblíž nejslabších hodnot od příchodu pandemie.
  • Forint i korunu vede k ziskům probíhající proces úrokové normalizace.
  • Zlotý čelí několika rizikům, v případě utažení měnověpolitických podmínek má ale z měn regionu největší ziskový potenciál.
Zdroj: Depositphotos

Od příchodu pandemie je to již rok a půl a dění na devizových trzích nepřestává být atraktivní. Zatímco koruna na páru s eurem umazala všechny covidem způsobené ztráty, zlotý se stále obchoduje poblíž nejslabších hodnot od příchodu pandemie. Forint se s korunou snaží držet tempo a na vlně utahování měnové politiky také již umazal značnou část svých ztrát.

Výplach trhů v březnu 2020 způsobil skokové oslabení všech rizikových měn včetně koruny, sousedního zlotého i maďarského forintu. Měny regionu během pár týdnů oslabily o více než 10 %. Následující vývoj byl ale u každé z nich poměrně odlišný. Zatímco koruna začala své ztráty postupně odmazávat, zlotý i forint se na páru s eurem stále obchodovaly s výraznou slevou. Jistý zlom přišel koncem letošního jara, kdy se maďarská centrální banka rozhodla začít utahovat měnověpolitické podmínky a jako první centrální banka v Evropě začala zvyšovat úrokové sazby.

Forint tehdy výrazně posílil a i přes jistou korekci těchto zisků se nyní obchoduje okolo 350 EURHUF, což odpovídá odmazání zhruba poloviny ztrát způsobených koronavirem. Zlotý sice v minulých týdnech také posiloval, zisky se mu ale udržet nepodařilo a v minulém týdnu prudce oslabil ve směru 4,60 EURPLN a nachází se v blízkosti nejslabších hodnot za poslední rok a půl. Zlotý táhne dolů hlavně přístup polských centrálních bankéřů, kteří nadále komentují inflační tlaky jako tranzitorní a doposud se neuchýlili k začátku procesu úrokové normalizace jako jejich kolegové v České republice a Maďarsku.

Polská inflace však v srpnu dosáhla 5,5 %, což je vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma Polské národní banky. Dle veškerých výhledů je velmi pravděpodobné, že cenové tlaky u našich sousedů jen tak slábnout nezačnou, a že se tamní inflace bude nad horní hranicí tolerančního pásma pohybovat i v příštím roce. Takto vysoká inflace na horizontu měnové politiky by měla centrální banku donutit ke zvýšení sazeb, proto věříme, že se v příštích měsících tohoto kroku dočkáme, ač to bude se značným zpožděním.

Zlotý pak na slabších úrovních drží i pokračující spory s Evropskou unií a třetí vlna koronaviru na obzoru. V Polsku, kde je momentálně plně naočkována zhruba polovina obyvatel, by  další vlna stále mohla způsobit jisté ekonomické šrámy. V neposlední řadě  ve vzduchu visí riziko spojené s problémem hypoték denominovaných ve švýcarských francích. Měnový pár PLNCZK se tak momentálně pohybuje v blízkosti historických minim, což je rozhodně dobrou zprávou pro Čechy nakupující v Polsku. Potenciál koruny pro další výraznou apreciaci je již ale velmi omezený a naopak potenciální obrat v řadách Polské národní banky by mohl zlotému pomoci k výraznějšímu posílení, což by tento klesající trend na páru zlotého s korunou mohlo obrátit.

Korunu k silnějším úrovním od konce prázdnin žene zacenění dvojnásobného zvýšení sazeb na zářijovém zasedání následované dalšími třemi očekávanými hiky před koncem roku. Z úst centrálních bankéřů jsme se také v minulém týdnu doslechli, že v ulici Na příkopě probíhá debata o možných intervencích ve smyslu odprodeje zisků z devizových rezerv ČNB, což by mělo pomoci posílení koruny, která skrze kurzový kanál centrálním bankéřům v posledních měsících situaci moc neulehčovala. Korunu v dalším posilování drží zkrátka pozůstatky z dob kurzového závazku, které měly na svědomí výrazný přiliv spekulativního kapitálu. Domácí měně se v minulém týdnu podařilo posílit pod důležitou hranici podpory v okolí 25,35 EURCZK, která nepouštěla kurz na silnější úrovně od konce května. Vysoká srpnová inflace a zacenění dvojitého zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání byly hlavními faktory, které korunu pod tuto oblast supportů posunuly.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1711 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1693 do 1,1745 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,39 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,67 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,32 až 25,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,58 až 21,74 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter