Který trh má pravdu?

Klíčové body

  • Americká ekonomika se propadla do technické recese.
  • Recese Fed před zvyšováním sazeb nezastaví.
  • Pro měnový výbor hraje větší roli inflace než růst.
Zdroj: Depositphotos

Americká centrální banka tento týden doručila zvýšení sazeb o tři čtvrtě procentního bodu. Šlo o teprve třetí úpravu o této velikosti v celé historii Fedu. Další úpravy budou přitom následovat. Jak se k výhledu amerických sazeb a ekonomiky staví různé druhy aktiv? A který trh má podle nás pravdu?

Hlavní téma první poloviny letošního roku bylo zvyšování sazeb Fedu. Reakce amerických trhů byla učebnicová. Akcie padaly, dolar zpevnil, výnosy dluhopisů rostly. Na přelomu pololetí však došlo k obratu, který byl patrný zejména u akcií a bondů. Zatímco výnosy dluhopisů především delších splatností klesaly, akcie rostly. To vše za situace, kdy trh věděl o dalším zvyšování úroků, které bude na historické poměry neobvyklé.

To, co se změnilo, bylo hlavní téma. Trhy vyšší sazby zacenily, do popředí se dostalo téma recese. Strach z ekonomického poklesu se projevil v silnějším dolaru. Ten v dobách hrozící globální recese funguje jako bezpečný přístav. U dluhopisů se zase projevil výhled zpomalení ekonomiky, a tedy nižší inflace a výhledově nižších sazeb.

Pokles delších tržních sazeb akciím svědčí, zejména jde-li o technologický sektor. Vedle toho se objevily spekulace, že Fed bude recesí donucen zmírnit svůj doposud agresivní přístup vycházející z nejvyšší inflace od 80. let a z hrozby odukotvenosti inflačních očekávání.

Futures sazeb Fedu, swapy či eurodolarové futures začaly signalizovat tzv. Fed pivot. Tedy obrat měnové politiky mající podobu úrokové pauzy, nebo přímo snížení sazeb, a to dokonce již na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku. Šlo o zcela odlišný pohled od toho, který jsme viděli ještě v polovině června.

Když proti sobě postavíme devizový trh spolu s dluhopisovým a akcie, vidíme rozdíl. První dvojice vidí budoucnost černě. Silný dolar jako bezpečný přístav v době recese, dluhopisy delších splatností nakoupené za nejvyšší výnosy od roku 2019 jako ochrana zbytku portfolia. Akcie v kontrastu s tím rostou. Soustředí se na výhled sazeb, nikoliv na výhled ekonomiky.

A právě makroekonomický výhled se zhoršuje. Akcie jako by sázely na to, že recese Fed zlomí, a proto sníží sazby, možná ne jen mírně. To je však podle nás chybný přístup. Měnový výbor dal jasně najevo, že inflace má přednost před ekonomickým růstem. To je mantra, které se bude v příštích měsících držet, což bude spojeno s pokračujícím zvyšováním sazeb. Ba co víc, ty, nehledě na recesi, zůstanou na zvýšených úrovních přesahujících odhadovanou neutrální sazbu na 2,5 %. Očekáváme, že tento přesah by mohl dosáhnout jednoho procentního bodu.

Proto, pokud chceme naslouchat trhu, soustředíme se na devizový a dluhopisový. Ten nám říká, že rizika zůstávají na straně silnějšího dolaru, zejména ve srovnání s eurem. U bondů jde zase o plošší výnosovou křivku, která se nezačne výrazně napřimovat do doby, než začnou citelně klesat sazby krátkých splatností. A na to v nejbližší době nedojde, jelikož Fed svůj boj s inflací ještě nevyhrál.

Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru Kurzy.cz.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0236 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0210 do 1,0270 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,61 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,53 až 24,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,89 do 24,19 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter