Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Který trh se smartphony zažívá největší boom?

Latinská Amerika. Nejrychleji rostoucí trh se smartphony na současném světě. Podle nové zprávy poráží v růstu i trhy jako Čína či Severní Amerika. Podle zprávy GfK se v roce 2014 v tomto regionu prodalo 109,5 milionu smartphonů. Jedná se tak o 59procentní nárůst oproti předchozímu roku. Latinská Amerika tak předstihla o 9 procent Čínu, o 11 procent západní Evropu a o 28 procent Severní Ameriku. Důvod je jednoduchý. Spotřebitelé z Latinské Ameriky začali poptávat rychlejší mobilní internet a s tím souvisí i výměna starších mobilních zařízení za nové, schopné využívat technologie 3G, 4G a další.

„Je to stejný trend, který byl hnací silou růstu i v ostatních regionech, jen v jiné době. Latinská Amerika je jedním z regionů, který přijal chytré telefony s 3G a 4G technologiemi později,“ řekl CNBC Kevin Walsh, ředitel vývoje a prognóz GfK. V roce 2014 vzrostl podíl telefonů schopných využívat 3G technologií na celkovém prodeji na 79 procent z předloňských 55 procent.

Velké displeje

Boom v prodeji chytrých telefonů jsme v posledních pár letech mohli pozorovat na mnoha rozvíjejících se trzích, zejména v Číně, Indii a Africe. Spotřebitelé na těchto trzích jsou hladoví po chytrých telefonech v nižších cenových kategoriích, což bylo hlavním důvodem úspěchu výrobců jako Xiaomi v Číně či Micromax v Indii. „V současné době táhnou trh smartphony v cenovém rozsahu 100 – 150 dolarů. Je zde také velký posun z hlediska spotřebitelů, kteří žádají větší obrazovky,“ poznamenal Walsh. To také vedlo výrobce, jako je Samsung a Microsoft, k uvedení řady nových produktů na trh. S jediným cílem – svézt se s rostoucím apetitem spotřebitelů zejména na rozvíjejících se trzích, jako je právě Latinská Amerika. Údaje GfK z Latinské Ameriky také ukázaly 52procentní nárůst hodnoty prodaných chytrých telefonů z 20,6 miliardy dolarů v roce 2013 na loňských 31,4 miliardy dolarů.

Čínské „nasycení“

Růst prodejů v Číně, na největším světovém trhu smartphonů, se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 zastavil, což by mohlo naznačovat, že trh již dosáhl svého vrcholu. V roce 2013 byla Čína „horkým“ trhem, především uvedením cenově dostupných chytrých telefonů, s nimiž přišly společnosti jako Xiaomi. Podle zprávy IDC předběhla Xiaomi Samsung a stala se největším prodejcem smartphonů v zemi. „Čína byla v přijetí smartphonů mnohem rychlejší a mnohem silnější než většina rozvíjejících se trhů. Telefony s technologií 3G umělo v roce 2013 90 procent telefonů. A to je důvod, proč došlo ke zpomalení, neboť trh se blíží nasycení,“ vysvětlil Walsh.

Newsletter