Tlaky na mírně silnější dolar přetrvávají. Neoslabil je ani včerejší Fed či pokles delších tržních sazeb. Vliv na kurz tak patrně má tržní sentiment ve znamení averze k riziku. Rizikově averzní nálada a silnější dolar představují rizika slabších měn regionu. Koruna po včerejším krátkém prolomení 26,00 za euro oslabila nad 26,10 za euro.

Který trh se smartphony zažívá největší boom?

Latinská Amerika. Nejrychleji rostoucí trh se smartphony na současném světě. Podle nové zprávy poráží v růstu i trhy jako Čína či Severní Amerika. Podle zprávy GfK se v roce 2014 v tomto regionu prodalo 109,5 milionu smartphonů. Jedná se tak o 59procentní nárůst oproti předchozímu roku. Latinská Amerika tak předstihla o 9 procent Čínu, o 11 procent západní Evropu a o 28 procent Severní Ameriku. Důvod je jednoduchý. Spotřebitelé z Latinské Ameriky začali poptávat rychlejší mobilní internet a s tím souvisí i výměna starších mobilních zařízení za nové, schopné využívat technologie 3G, 4G a další.

„Je to stejný trend, který byl hnací silou růstu i v ostatních regionech, jen v jiné době. Latinská Amerika je jedním z regionů, který přijal chytré telefony s 3G a 4G technologiemi později,“ řekl CNBC Kevin Walsh, ředitel vývoje a prognóz GfK. V roce 2014 vzrostl podíl telefonů schopných využívat 3G technologií na celkovém prodeji na 79 procent z předloňských 55 procent.

Velké displeje

Boom v prodeji chytrých telefonů jsme v posledních pár letech mohli pozorovat na mnoha rozvíjejících se trzích, zejména v Číně, Indii a Africe. Spotřebitelé na těchto trzích jsou hladoví po chytrých telefonech v nižších cenových kategoriích, což bylo hlavním důvodem úspěchu výrobců jako Xiaomi v Číně či Micromax v Indii. „V současné době táhnou trh smartphony v cenovém rozsahu 100 – 150 dolarů. Je zde také velký posun z hlediska spotřebitelů, kteří žádají větší obrazovky,“ poznamenal Walsh. To také vedlo výrobce, jako je Samsung a Microsoft, k uvedení řady nových produktů na trh. S jediným cílem – svézt se s rostoucím apetitem spotřebitelů zejména na rozvíjejících se trzích, jako je právě Latinská Amerika. Údaje GfK z Latinské Ameriky také ukázaly 52procentní nárůst hodnoty prodaných chytrých telefonů z 20,6 miliardy dolarů v roce 2013 na loňských 31,4 miliardy dolarů.

Čínské „nasycení“

Růst prodejů v Číně, na největším světovém trhu smartphonů, se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 zastavil, což by mohlo naznačovat, že trh již dosáhl svého vrcholu. V roce 2013 byla Čína „horkým“ trhem, především uvedením cenově dostupných chytrých telefonů, s nimiž přišly společnosti jako Xiaomi. Podle zprávy IDC předběhla Xiaomi Samsung a stala se největším prodejcem smartphonů v zemi. „Čína byla v přijetí smartphonů mnohem rychlejší a mnohem silnější než většina rozvíjejících se trhů. Telefony s technologií 3G umělo v roce 2013 90 procent telefonů. A to je důvod, proč došlo ke zpomalení, neboť trh se blíží nasycení,“ vysvětlil Walsh.

Newsletter