Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

„Kup a drž“ aneb fond, který už 80 let nenakupuje

Příznivci investiční strategie „kup a drž“ by teď měli zpozornit. Server Reuters před několika dny představil fond, který už celých 80 let nenakoupil žádné nové akcie. Od roku 1935 drží ve svém portfoliu stále ty stejné tituly a jeho výkonnost hladce předčí naprostou většinou všech konkurentů.

Tímto investičním veteránem je Voya Corporate Leaders Trust Fund, který momentálně spadá pod investiční společnost Voya Financial. Původní portfolio obsahovalo celkem 30 akcií vybraných amerických korporací. Některé z nich po celou tu dobu zůstaly beze změny, jako například chemická společnost DuPont, dále pak finanční, energetický a mediální gigant General Electric a v neposlední řadě i přední spotřebitelská společnost Procter & Gamble. Jiné společnosti byly skoupeny, jako například Atchison, Topeka and Santa Fe Railway, kterou koupila Buffettova Berkshire, či se spojily s dalšími podniky a vytvořily jeden nový, například Allied Chemmical and Dye a Honeywell.

Strategie jednoduchá, výsledek excelentní. Zaměření obzvláště na průmysl, energetiku, ale také finance přineslo své ovoce. Podle informací datové společnosti Morningstar se fondu Voya podařilo během posledních deseti let porazit 98 % svých velkých hodnotových konkurentů.

„Tento fond je ve hře mnohem déle než já sám. Jak je vidět, tak to doopravdy funguje,“ řekl Craig Watkins, investiční stratég z Conor Capital. On sám přirovnává strategii fondu k přístupu Warrena Buffetta a jeho Berkshire Hathaway. Ostatně zrovna akcie této společnosti tvoří druhý největší podíl na celkovém portfoliu Voya fondu. Dle Watkinsova názoru je hodnotová strategie mnohem lepší než investice do indexového fondu, jelikož automaticky odpadají problémy spojené se změnou struktury a vah titulů v rámci vybraného indexu.

V podstatě do roku 1988 fungoval fond beze změn. Až do doby, než byl reorganizován společností Lexington Management. Podle bývalého šéfa této firmy Lawrence Kantora zůstal fond nedotknutý díky relativně vysokým poplatkům. Pod jeho správu tehdy spadalo zhruba 60 milionů dolarů. Po samotné reorganizaci se celá situace začala měnit, přičemž nejlepší období se datuje od roku 2011 až do dneška. Za tu dobu nateklo do fondu přibližně 708 milionů dolarů. Dnes už tak spravuje aktiva o hodnotě více jak 1,7 miliardy dolarů. „Bylo by zajímavé zjistit, kolik lidí investovalo do tohoto fondu a dnes ví přesně, o co se jedná a jaká je jeho historie,“ řekl Rob Brown, hlavní stratég z United Capital Management. „Pravděpodobně jich mnoho nebude,“ dodal.

Samotné vedení investiční společnosti Voya svůj fond popisuje jako jednoduchý a transparentní způsob investování na bázi strategie „kup a drž“. Mluvčí společnosti Chtistopher Breslin pak řekl, že poplatky (o velikosti 52 bazických bodů) jsou ve srovnání s ostatními, především těmi akciovými, fondy relativně nízké, což z něj dělá atraktivní investiční příležitost.

Úplně původním správcem fondu byla společnost Corporate Leaders of America. Poté však několikrát změnil majitele, až nakonec skončil pod křídly současného správce společnosti Voya, která se v roce 2013 odštěpila od ING US. Za posledních pět let, měřeno k 24.2.2015, se výnos fondu zastavil na 17,32 % za rok včetně poplatků. To je výsledek o 1,03 % lepší než v případě akciového indexu S&P 500. Za posledních deset let se pak zhodnocení rozložilo na 9,4 % za rok včetně poplatků, což je opět o 1,32 % lepší než u nejznámějšího amerického indexu (viz. graf).

Do čeho investují největší státní fondy?

Warren Buffett poráží hedgeové fondy

Newsletter