Kupní síla Čechů je nejvyšší za posledních deset let

Kupní síla obyvatel České republiky kontinuálně roste a v současné době je její hodnota nejvyšší za posledních deset let. Růstu předcházela tříletá stagnační fáze v letech 2011 až 2013. Letos dosahují disponibilní příjmy v České republice 82 miliardy eur. Ukázala to studie společnosti GfK Czech „Kupní síla v okresech a obcích ČR 2016“.

Na vyspělé evropské země to však stále nestačí. V současnosti dosahuje úroveň kupní síly na obyvatele v České republice 56,8 procenta průměru Evropy. Dohnat vyspělejší evropské země se zřejmě v nejbližší budoucnosti nepodaří, v posledních sedmi letech kolísá index kupní síly ČR podle momentální ekonomické situace mezi hodnotami 51 – 59 procent evropského průměru. V roce 2011 byl ve srovnání s Evropou index kupní síly České republiky například mírně vyšší než v roce 2016 (58,7% vs. 56,8%).

Česká republika se v současnosti nachází na 26. místě z celkového počtu 42 zemí, kde se úroveň kupní síly sleduje. Je na tom stále o něco lépe než většina dalších zemí středo – a východoevropského prostoru, před Českou republikou je však tradičně Slovinsko, již druhým rokem také Slovensko a letos i Estonsko a Litva.

Zjednodušený pohled, který v minulosti rozděloval Českou republiku na „bohatý západ“ a „chudý východ“ nyní již neplatí tolik, jako před několika lety. Spíše by se dalo hovořit o bohaté metropolitní oblasti, kterou tvoří Praha a střední Čechy, doplněné o některé z krajských metropolí na jedné straně a dvou problémových oblastech, kterými jsou severozápadní Čechy a severní Morava na straně druhé.

Mezi deseti okresy s nejnižším indexem kupní síly je pět z Čech a pět z Moravy. Nejslabšími okresy jsou Bruntál, Jeseník, Děčín, Teplice a Chomutov. V roce 2011 přitom bylo na Moravě z deseti nejslabších okresů devět, v roce 2013 jich bylo sedm.

 

Newsletter