Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Kupní síla koruny klesá. Inflace je nejvyšší od finanční krize

Klíčové body

  • Zářijová inflace meziročně vzrostla o 4,9 %, což je o 1,7 procentního bodu nad odhad prognózy ČNB.
  • Za růstem cenové hladiny v září stál především růst ceny pohonných hmot a ceny bydlení.
  • Očekáváme pokračování růstu inflace a další zvýšení úrokových sazeb ČNB na listopadovém zasedání.
Zdroj: Depositphotos

V září vzrostla inflace v České republice o vysokých 4,9 %. O osm desetin procentního bodu více než v srpnu. Zároveň jde o nejvyšší hodnotu od krizového roku 2008. Před zrychlujícím růstem cenové hladiny jsme v Roklen několikrát varovali v našich předchozích textech. Růst cenové hladiny je výsledkem silných globálních i lokálních proinflačních tlaků. V září se na meziročním růstu cenové hladiny nejvíce podepsaly oddíly bydlení a dopravy. V oblasti bydlení se jako problematický už dlouhodobě ukazuje silný nedostatek na nemovitostním trhu, který je způsoben především velmi neefektivním systémem udělováním stavebního povolení a systémem územního plánování – ty na mezinárodní scéně soutěží o chvost v různých srovnání. V oddíle dopravy tlačí na růst cen stále dražší pohonné hmoty.

Cenová hladina v České republice rostla i meziměsíčně, kde ale růst činil „pouhé“ dvě desetiny procentního bodu. Oproti září stihla zdražit elektřina, domácí potřeby, tabákové výrobky a oděvy. U cen oděvů lze očekávat pokračování jejich růstu, protože spotová cena bavlny registruje strmý růst. Za poslední čtyři týdny vzrostla její cena o 17 % a oproti stejnému dni v loňském roce dokonce o 40 %. Jedná se o další globální proinflační tlak, který způsobila nepřízeň počasí na území největšího světového exportéra bavlny – USA. Energeticky náročné zpracování bavlny bude navíc dále negativně ovlivněno růstem ceny energií. V České republice mírně zlevňovala kultura.

Meziroční růst cenové hladiny v září ve výši 4,9 % překonal současnou prognózu ČNB o 1,7 procentního bodu. Prognóza ČNB o zářijové inflaci ve výši 3,2 % byla tak nepřesná o více než 50 %. O sedm desetin procentního bodu rychleji rostly regulované ceny i ceny potravin, nápojů a tabáku. Hrubě nevyšel ČNB také odhad jádrové inflace ve výši 3,5 %, kdy skutečně naměřená jádrová inflace dosáhla 5,8 %. Tam nevstupují například ceny potravin, regulované ceny a ceny pohonných hmot. Za významným růstem jádrové inflace stojí především imputované nájemné, které odráží vysoké ceny bydlení a stavebních materiálů.

Za růstem inflace v České republice stojí nedostatky na globálních trzích, přehřívající se český trh práce a velmi silná tuzemská i zahraniční poptávka. Tyto tlaky působí podstatně silněji, než bylo v odhadech České národní banky očekáváno. Lze proto očekávat další svižné zvyšování úrokových sazeb na listopadovém zasedání České národní banky. To by vedlo k dalšímu zvýšení úrokového diferenciálu mezi českou korunou a dalšími světovými měnami. V tomto kontextu lze očekávat významné posilování koruny, které bude stejně jako růst cenové hladiny a tlaky na utahování měnové politiky v ČR pokračovat i v dalším roce. Z pohledu kurzu koruny bude klíčová listopadová prognóza, která projde zásadní revizí oproti prognóze z léta.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1563 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,30 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1536 do 1,1612 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,39 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,96 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,33 až 25,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,84 až 22,04 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter