Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Kuře na krátko?

Spekulanti na pokles, milovníci „short“ pozic našli nové aktivum, proti kterému vsadit – kuřata. Neexistuje sice žádný trh termínových kontraktů, na němž by šlo spekulovat přímo na cenu drůbeže, obchodníci se nicméně obrací na akciové trhy s cílem uzavírat obchody na krátko, a to v rekordním množství. Spekulují na pokles cen akcií dvou z největších producentů na americkém trhu.

Počet veřejně obchodovaných akcií společnosti Pilgrim‘s Pride, druhého největšího producenta kuřat v USA, které byly investory prodány short, narostl od 30. září více než šestinásobně, zatímco v případě firmy Sanderson Farms se tento počet téměř zdvojnásobil.

Úspěch či neúspěch short obchodu do značné míry záleží na tom, zda je či není u konce osmiměsíční období růstu produkce kuřat, který posílil ziskové marže výrobců. Ceny kuřat rekordně vzrostly, částečně také v důsledku rostoucích nákladů spojených s produkcí hovězího masa, které přiměly spotřebitele k větší konzumaci drůbeže. Americké ministerstvo zemědělství odhaduje, že produkce kuřat bude v příštím roce mířit opět k rekordům poté, co nižší ceny obilí pomohly producentům zachovat nízké náklady.

„Hlavním faktorem poklesu ceny by mohla být přemíra nabídky,“ uvádí analytik Steiner Consulting Group, Altin Kalo. „Jak se stalo již mnohokrát v minulosti, produkce začne narůstat mnohem rychlejším tempem, než lidé očekávají,“ dodává.

Akciová raketa

Alespoň na to „shortaři“ sází. Téměř 12 procent burzovně obchodovaných akcií společnosti Pilgrim‘s Pride bylo v pondělí 24. listopadu prodáno na krátko, oproti méně než 2 procentům na konci září. Společnost je druhým největším producentem kuřat v USA po Tyson Foods, která prodává také vepřové a hovězí maso. Medvědí sázky proti Sanderson Farms dosáhly tento týden 36 procent, tedy téměř dvojnásobku toho, na čem byly o dva měsíce dříve.

Zatímco ostatní zemědělské produkty, včetně skotu, prasat, bavlny a sójových bobů, se obchodují na burze v Chicagu, kuře mezi komoditami na žádné americké burze kótované není, takže sázet na změnu ceny je velmi těžké.

Akcie Pilgrim‘s Pride vzrostly od začátku roku o 96 procent, částečně díky nárůstu ceny drůbeže. Akcie čtyřky na trhu Sanderson vzrostly za stejné období o 20 procent.

Díky vyšší ceně a nižším nákladům ale může toto odvětví čekat ještě velmi zajímavé období. Poptávka by měla dle předpovědí nadále růst a to také díky již zmiňovanému odklonu od hovězí a vepřového masa. Podle předpovědi USDA by měla produkce kuřat v příštím roce vzrůst o 3 % na rekordní objem přesahující 39 miliard liber, což je o 65 % více ve srovnání s očekávanou produkcí hovězího nebo vepřového masa.

Newsletter