Kurz koruny a očekávaný vývoj sazeb ECB a ČNB

Klíčové body

  • Tlaky na slabší kurz koruny zůstávají. Očekáváme oslabení kurzu s pomyslným stropem 24,70 za euro ve zbytku roku.
  • Dle našich předpokladů, které podporují krátké forwardové sazby, očekáváme snížení úrokových sazeb okolo přelomu letošního roku.
  • Přetrvávající inflační tlaky v eurozóně můžou znamenat, že cyklus navyšování sazeb není u konce. V takovém případě by posílil tlak na slabší korunu.
Zdroj: Depositphotos

Koruna pokračuje v pozvolném oslabování, ať už na páru s eurem nebo s dolarem. Jedná se očekávaný následek formálního ukončení devizových intervencí ČNB, které vytvářely tlak na silnější korunu. Tento efekt byl od konce loňského roku spíše psychologický. K oslabování koruny přispívají i spekulace o uvolnění měnové politiky ČNB. Inflace v České republice klesá a v prvním kvartále příštího roku by se měla dostat do tolerančního pásma inflačního cíle centrální banky. V průběhu roku 2024 by měla meziroční spotřebitelská inflace klesnout pod 2 %. Pokud se tento předpokládaný scénář dalšího vývoje inflace naplní, pak nastavení dvoutýdenní repo sazby na úrovni 7 % bude jen těžko obhajitelné.

Dle našich předpokladů se pomalu dostáváme do situace, kdy kombinace relativně slabého ekonomického růstu a klesající inflace dotlačí bankovní radu ČNB ke snížení sazeb. Na základě hodnot krátkých forwardových sazeb vidíme, že trhy zaceňují pokles úroků o necelých 50 bazických bodů v období tří měsíců od konce listopadu letošního roku. Tyto hodnoty jsou v souladu s naším očekáváním, že ČNB okolo přelomu roku doručí první snížení úrokových sazeb.

Od bankovní rady ČNB ale stále slyšíme, že úroveň nastavení úrokových sazeb bude vyšší po delší období. Jedním z důvodů je dostatečné utlumení poptávkových inflačních tlaků. Do situace dále vstupuje zvýšená hodnota jádrové inflace, která je očištěná o vývoj cen energií a potravin, což jsou hlavní složky spotřebního koše, které nyní tlačí na pokles meziroční spotřebitelské inflace. Nelze přitom očekávat, že by jádrová inflace v rychlém kvaltu začala klesat začátkem roku. Přesto počítáme s poklesem úrokových sazeb v České republice. Zároveň sázíme na obezřetnost současné bankovní rady právě ve stínu vývoje jádrové inflace, což by se mohlo projevit pomalejším tempem poklesu sazeb, než v současné době trhy očekávají.

V průběhu letošního roku očekáváme další pozvolné oslabování koruny s pomyslným stropem na úrovni 25,70 za euro. Počítáme ale i s tím, že případné prolomení psychologické hranice 24,50 za euro může být z pohledu vývoje kurzu problematické. K trvalému prolomení by bylo třeba výraznější zhoršení výhledu české a evropské ekonomiky a s tím spojené zhoršení nálady na trzích. Na možnost naplnění tohoto scénáře ukázala nejnovější PMI data z eurozóny, která do jisté míry potvrdila obavy z horšího hospodářského výkonu ekonomiky ve srovnání s očekáváním ještě čtvrtletí zpět.

Data dále ukázala přetrvávající inflační tlaky v eurozóně, a to zejména v sektoru služeb. Situace je tak podobná té v České republice, kde dlouhodobě zvýšenou spotřebitelskou inflaci tlačil především sektor zboží, kde tlaky postupně ochlazují, aby je nahradily tlaky ze sektoru služeb. Z pohledu ECB můžou přetrvávající inflační tlaky znamenat, že cyklus navyšování úrokových sazeb nekončí. To bude opět vyvíjet tlak na snižování úrokového diferenciálu mezi Českou republikou a eurozónou. Na české straně vidíme postupně sílící tlaky na snižování sazeb, v eurozóně právě naopak. To by vedlo k dalšímu tlaku na oslabení koruny proti euru. Taková situace by navíc byla silným základem pro prolomení psychologické hranice 24,50 za euro.

Texty byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru kurzy.cz. 

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0782 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,19 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0710 do 1,0891 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,16 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,40 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,05 až 24,28 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,24 do 22,53 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter