Kvartální výsledky Big Tech: Co reportovala Tesla, Apple a další?

Zdroj: Depositphotos

Výsledková sezóna sice ještě neskončila, ale nejzajímavější společnosti – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta a před nimi například také Tesla – oznámily své kvartální obchodní výsledky minulý týden. Pojďme se tedy nyní podívat, jak se dařilo těmto technologickým gigantům, jejichž výkonnost má zásadní vliv na vývoj akciových indexů a trhu jako celku.

Jako první oznámila výsledky společnost Tesla. Ta se v posledních čtvrtletích potýkala s několika problémy. Inflace a úrokové sazby jsou po celém světě vysoké, což má negativní dopad na prodeje automobilky, protože mnoho lidí kupuje auta na dluh a vyšší úrokové sazby jim prodražují splácení. Tesla také čelí rostoucí konkurenci, zatím zejména v Číně. Společnost proto musela v posledních letech několikrát snížit ceny, aby byla schopna prodávat vyrobené vozy. To samozřejmě pomáhá jejímu prodeji, ale na druhou stranu to má negativní dopad na marže společnosti Tesla, které výrazně poklesly. Tržby společnosti vzrostly pouze o zhruba 3,5 % a zisk klesl na polovinu. Největším problémem výsledků se však zdá být to, že Tesla ve své zprávě uvedla, že růst objemu výroby v letošním roce bude výrazně nižší než v roce 2023. Tesla má dlouhodobý cíl zvyšovat výrobu o 50 % ročně, v loňském roce výroba rostla o necelých 40 %, a tak se letos realita od cíle výrazně vzdálí. Kvůli nepřesvědčivým výsledkům a špatnému výhledu akcie oslabily přibližně o 12 %.

Druhou společností, která zveřejnila své výsledky, byla mateřská společnost Googlu, Alphabet. Alphabet meziročně pěkně zvýšil tržby o 13,5 % a zisk vzrostl přibližně o 50 %. Reklama, která je hlavním generátorem zisku společnosti, však velmi mírně zaostala za očekáváním, přestože meziročně rostla ve všech segmentech (vyhledávání, YouTube atd.). Google také již řadu let výrazně investuje do svého cloudového podnikání a v současné době je v této oblasti třetím největším hráčem na světě, hned za společnostmi Amazon a Microsoft. Ještě v loňském roce však byl Google v oblasti cloudu, která začala být zisková teprve před několika čtvrtletími, v červených číslech. Nyní cloud dosáhl rekordního zisku ve výši 863 milionů dolarů, což je sice číslo, které stále zaostává za konkurencí, ale potvrzuje, že se zde Google rozhodně překlápí do zisku. Firma však varovala, že iniciativy v oblasti umělé inteligence budou v dohledné budoucnosti vyžadovat velké investice do infrastruktury na posílení serverů. Bylo to však mírné nenaplnění očekávání v oblasti reklamy, které poslalo akcie dolů o zhruba 7 %.

Spolu s Alphabetem reportoval výsledky také Microsoft. A výsledky byly opět dobré. Největší část podnikání společnosti, cloud, vzrostla o 30 %. Zajímavé je, že 6 procentních bodů z tohoto růstu připadlo na růst služeb založených na umělé inteligenci. Druhý segment, kancelářské balíčky, také podle očekávání slušně rostl. Vše ostatní Microsoft řadí do třetího segmentu. Patří sem například prodej licencí Windows, kde se společnost v posledních čtvrtletích potýká s poklesem, protože celosvětový prodej osobních počítačů výrazně klesá. Microsoft sem dále řadí svůj rostoucí reklamní segment, prodej konzole Xbox a obsahu na ní. Od minulého čtvrtletí společnost v tomto segmentu vykazuje také tržby od společnosti Activision Blizzard, kterou odkoupila, a právě zahrnutí této společnosti vytáhlo růst tržeb v tomto segmentu výrazně nahoru. Microsoft však chce být, stejně jako Alphabet, lídrem v oblasti služeb založených na umělé inteligenci. To vyžaduje velké investice do infrastruktury a zřejmě i v tomto případě tato informace investory vyděsila, protože i přes velmi dobré výsledky akcie po zveřejnění výsledků oslabily o zhruba 3 %.

Koncem minulého týdne oznámila výsledky také společnost Meta. V jejím případě byla všechna zveřejněná čísla lepší, než se očekávalo. Tržby společnosti Meta vzrostly o 25 %, zisk se zvýšil dokonce několikanásobně na 14 miliard USD. Firmě také vzrostl počet uživatelů na denní i měsíční bázi. Rostly také průměrné příjmy na uživatele, cena účtovaná za reklamu a počet zobrazení reklamy. Kromě reklamního byznysu spadá pod společnost Meta také divize Reality Labs, která pracuje na tzv. headsetech pro virtuální realitu. Tato divize je však dlouhodobě ve velké ztrátě, která v posledním čtvrtletí činila 4,6 miliardy dolarů. Investoři však se ztrátami v této oblasti počítají. Meta je stroj na peníze, který se rozhodl vyplatit investorům dalších 50 miliard dolarů ve formě zpětného odkupu akcií a symbolické dividendy ve výši 0,5 dolaru na akcii. Pokud se tedy podíváme na výsledky společnosti Meta jako na celek, byly skutečně fenomenální a akcie na ně reagovaly růstem o zhruba 20 %.

Spolu se společností Meta vykázala výsledky také společnost Amazon. Opět byly velmi dobré, ale pravděpodobně ne tak dobré jako u společnosti Meta. Online byznys společnosti slušně rostl, severoamerický byznys vytvořil zisk 6,5 miliardy USD, zatímco před rokem byl v mírném mínusu. Zahraniční aktivity Amazonu vygenerovaly ztrátu ve výši zhruba 400 milionů dolarů, zatímco před rokem činila ztráta až 2,2 miliardy dolarů. Kromě toho rostl i cloud společnosti AWS, který vytvořil zisk ve výši 7,2 miliardy USD, zatímco před rokem to bylo 5,2 miliardy USD. Rostl také reklamní segment Amazonu, konkrétně o úctyhodných 27 %, a rostlo také předplatné, a to o 14 %. Jinými slovy, i zde byla překonána všechna důležitá čísla a metriky a společnost také vydala pěkný výhled, na který akcie reagovaly růstem o zhruba 7 %. Vypadá to, že Amazon konečně začíná generovat více hotovosti.

Poslední zajímavou společností, která zveřejnila čísla za předchozí čtvrtletí, byl Apple. Výsledky Applu však byly smíšené. Dva nejdůležitější segmenty, kterými jsou prodej chytrých telefonů iPhone a služby, meziročně slušně rostly. Prodeje iPhonů vzrostly o 6 %, což je vzhledem k informacím o problémech na trhu s chytrými telefony a skutečností, že fiskální čtvrtletí společnosti Apple bylo oproti loňsku o týden kratší, výborné. Služby, které již tvoří více než třetinu zisku společnosti, vzrostly o rovných 11 %, čímž pěkně nahradily ostatní segmenty. Počítače, tablety a příslušenství sice nedosáhly na cílené tržby, ale celkově, po započtení všech segmentů, Apple rostl a překonal očekávání jak v oblasti zisku, tak v oblasti tržeb. Největším problémem výsledků však byla Čína, ze které přišly negativní informace. Země má mnoho vnitřních problémů, což pociťují i americké společnosti, které tam podnikají. Tržby společnosti Apple v Číně klesly o celých 13 % a je možné, že o tomto problému budeme slýchat ještě mnoho čtvrtletí. Celkově tedy byly výsledky společnosti Apple dobré, ale negativní informace o Číně zřejmě investory vyděsily, protože akcie reagovaly poklesem o zhruba 2 %.

Všechny tyto akcie můžete u XTB obchodovat bez komise do měsíčního objemu 100 000 EUR. Více informací naleznete zde.

Zdroj: XTB, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter