Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Lednová inflace rozhodne o dalším osudu koruny

Klíčové body

  • Lednová inflace překoná 9% růst, rizikem je nárůst až na 10 %.
  • Aktuální korunové tržní sazby zaceňují zvýšení sazeb o cca 25 bodů na horizontu tří měsíců.
  • Překonání tržního konsensu a inflační prognózy ČNB je rizikem silnější koruny.
Zdroj: Depositphotos

Svět obchází inflace, která postupně kosí očekávání trhu i centrálních bank. Lednová čísla ukázala pozitivní překvapení jak v eurozóně, tak ve Spojených státech. Další na řadě je Česká republika. Český statický úřad dnes v 9:00 zveřejní report o vývoji tempa růstu cen v lednu, po kterém bude následovat – poměrně nevšedně – tisková konference. Na trhu panuje obava z překonání hranice 10 %, která by nejenže vrátila do hry možnost dalšího zvýšení sazeb ČNB, ale rovněž by přispěla k silnější koruně. Rizikem slabší domácí měny zůstává eskalace rusko-ukrajinského sporu.

Inflační tlaky v české ekonomice mají svůj původ na nabídkové i poptávkové straně. Leden je navíc měsíc, který patří mezi obtížně predikovatelné z důvodu novoročního přecenění. To bude letos umocněno silným proinflačním prostředím doma i v zahraničí. Důraz je přitom kladen zejména na sektor energií. Výraznou složkou by měla zůstat jádrová inflace, která je již několik měsíců silným motorem rostoucích cen.

Tržní konsensus pracuje v lednu s nárůstem meziroční inflace z 6,6 % na 9,3 %. Česká národní banka ve své prognóze čeká 9,4 %. Nejvyšší číslo v rámci výčtu spadá pod predikci ekonomického týmu skupiny Roklen pracující s 9,8% růstem. Riziko je jasně na straně pozitivního překvapení, dost možná i překonávajícího hranici 10 %. Na těchto úrovních se česká inflace nacházela naposledy v roce 1998.

Česká národní banka na únorovém zasedání uvedla, že proces zvyšování úroků by mohl být již u konce. Podmínkou toho je splnění podmínek prognózy, včetně výše zmiňované inflace za leden. Pokud by však výhled centrální banky splněn nebyl, kumulace inflačních rizik, včetně rizika uvolnění kotvy inflačních očekávání, by vytvořila potřeba dalšího posunu sazeb nad aktuální hranici 4,5 %.

Krátké korunové tržní sazby potvrzují riziko nad očekávání vyšší inflace, a tedy i ještě vyšších úroků. Na horizontu tří měsíců trh aktuálně počítá se zvýšením sazeb o zhruba čtvrt procentního bodu. Tento výhled se formoval během minulého týdne, přičemž kurz na něj nikterak výrazně nereagoval. Koruna se naopak vezla na vlně vlivu tržní nálady shodně ovlivňující měny regionu. Ty v závěru ovlivnil výprodej rizika spojený se zaceňováním výrazně razantní americké měnověpolitické normalizace. Během pátečního večera pak k výprodeji přispěly komentáře bezpečnostního poradce Bílého domu Sullivana ohledně možné ruské invaze na Ukrajinu.

Dnešní report české inflace za leden by mohl oslabení koruny zastavit, ba dokonce zvrátit. Jestli bude výhled trhu, a především ČNB citelně překonán, očekáváme další přecenění ve smyslu vyšších tržních sazeb, což by koruně mohlo pomoci k silnějším hodnotám. Vedle toho budeme sledovat i výstup z výše zmiňované tiskové konference ČSÚ, a nakonec i komentář ze strany ČNB. Nejsilnější vliv na kurz však bude mít ráno zveřejněné číslo.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1346 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1335 do 1,1376 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,37 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,60 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,52 do 21,68 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter