Legalizace a kalorické bomby. Tráva jako katalyzátor obezity

Kromě toho, že každý má právo dělat si se svým tělem i duchem vše, co uzná za vhodné, patří do arzenálu argumentů obhájců legalizace marihuany, že konopí není o nic horší (rozuměj o nic škodlivější) než alkohol, který je legální poměrně běžně. Avšak zatímco pití je tak nějak součástí společenského života a téměř nikdo se nad ním nijak zvlášť nepozastavuje, na „hulení“ se stále pohlíží skrz prsty.

Zatímco debata o tom, zda tráva může, anebo nemůže, ublížit našemu zdraví více než oblíbený alkohol, stále nemá vítěze, vědci z University of Connecticut přišli se zprávou, která zvedá výstražný prst zejména ve světle rychlého rozmachu palčivé civilizační choroby jménem obezita. Nedávno vydaná studie totiž jen podporuje pravidelným uživatelům marihuany dobře známý fakt, a sice, že „zhulený“ člověk sní všechno, na co přijde.

Legalizace marihuany? Krotí zloděje, sebevrahy i opilé řidiče

A co teprve tehdy, když si může vybrat? Sáhne po sušenkách, čokoládových tyčinkách, slaných brambůrkách neboli zkrátka po všem, co se nesmí ocitnout ve spížích věčných dietářů. Michele Baggio a Alberto Chong využili legislativních změn, které postupně činily některé americké státy, aby dokázali izolovat efekt, který následuje po legalizaci rekreačního užívání marihuany. A takovým efektem se přitom ukázal být růst poptávky přesolených, přeslazených a hlavně vysoce kalorických produktech.

Analýza vychází z informací z databáze Nielsen Retail Scanner, konkrétně z 52 vymezených tržních oblastí v rámci 48 amerických států. Výzkumníci sledovali nákupní trendy v datech tří států, které přijaly zákon o legalizaci rekreačního užívání marihuany (Colorado, Oregon a Washington), před a po implementaci opatření. Pro exaktnost byly zahrnuty pouze ty státy, za které byly data alespoň za 18 měsíců. Stejně tak byl analyzován i vývoj v regionech, kde k legalizaci nedošlo, a to z důvodu očištění o vliv jiných efektů.

 

Data ze všech tří států ukázala, že v měsíci, kdy byl prodej marihuany povolen, došlo k signifikantnímu zvýšení nákupů nezdravých pochutin, jako je zmrzlina, sušenky a brambůrky. Konkrétně pro první měsíc odhadli výzkumníci efekt legalizace nejvýznamnější u prodejů brambůrek, které vzrostly o 5,1 %. Prodej sušenek se zvýšil o 4,1 % a prodej zmrzliny o 3,1 %.

V následujících měsících byl sice zaznamenán mírný zpětný pokles u prodejů zmrzliny a brambůrků, nicméně zdaleka ne na původní úroveň, zatímco prodeje sušenek se již znatelně neměnily. Efekt v podobě zvýšení nákupů všech těchto nezdravých potravin vlivem legalizace rekreační marihuany tak ekonomové považují za trvalý. „Čísla se mohou zdát malá, nicméně jsou statisticky a ekonomicky významná,“ říká Michele Baggio, jeden z autorů.

Tloustneme snadněji než dřív. Neviňme ale stravu a málo pohybu

Newsletter