Libra pokračuje v cestě za paritou proti dolaru

Klíčové body

  • Libra letos oslabila proti euru i dolaru o zhruba 20 %.
  • Oslabování libry zřejmě nezastaví ani očekávané další zvýšení úrokových sazeb.
  • Trhy pokračují ve výprodeji libry po oznámení největšího snížení daní za půl století. Veřejné finance na ostrovech jsou pod obrovským tlakem.
Zdroj: Depositphotos

Libra je spolu se Spojeným královstvím v problémech. V letošním roce oslabila o zhruba 20 % proti euru i dolaru. Libra tak umazala své zisky, které nabrala, když Bank of England jako jedna z prvních velkých centrálních bank začala se zvyšováním sazeb. Následně však BoE zpomalila tempo úrokové normalizace vlivem nepříznivé makroekonomické prognózy. Právě nestabilní politická situace a relativně špatná ekonomická situace jsou tahouny slábnoucí libry, která je na vývoj britského hospodářství citlivá. Libra se během dnešního rána krátce obchodovala pod hranicí 1,0500 za dolar, a byla tak historicky vůbec nejslabší. K obrácení slábnoucího trendu je potřeba uklidnění trhů. V době další eskalace války na Ukrajině je tento úkol ale náročný.

Nové tváře v britské vládě po odvolání Borise Johnsona v současné době spíše než na uklidnění trhů míří na uklidnění voličů. První významný krok nové premiérky Liz Truss bylo zastropování cen energií spojené s obrovskými výdaji státního rozpočtu, který v zájmu fungování trhu musí distributorům kompenzovat alespoň rozdíl mezi cenovým stropem a náklady. Nemožnost predikovat vývoj cen energií znamená také velkou nejistotu ohledně budoucí zátěže pro státní rozpočet. Odhadovaná cena vládního balíčku, který v zásadě míří na dotaci ceny energií pro domácnosti a vybrané sektory průmyslu, se pohybuje okolo 40 miliard liber.

Vedle obrovských plánovaných veřejných výdajů se další nový člen kabinetu Kwasi Kwarteng zavázal k prosazení dalšího snížení vybraných daní. Dle předběžných plánů by se mělo jednat o největší snížení daní za půl století. Trhy i ratingové agentury se obávají, že vysoký růst vládních výdajů ruku v ruce se snižováním daní povede k posílení inflace na krátkodobém i střednědobém horizontu.

Tyto obavy se projevují právě v dalším oslabování libry, což je v současné době jedno z největších rizik pro britskou ekonomiku. Ve stínu velmi expanzivní fiskální politiky na ostrovech se nyní nachází Bank of England. Ta zřejmě ani přes očekávané výrazné navyšování sazeb nedokáže dostatečně tlumit všechny inflační tlaky, když se k růstu cen energií a potravin přidala ještě vládní politika. Pozice BoE byla náročná ještě před zahájením obrovské fiskální expanze. Nelze proto očekávat, že navýšení sazeb na několika dalších zasedáních rady BoE otočí trend oslabování libry.

Britská vláda má nyní důležitý úkol. Musí přesvědčit trhy a ratingové agentury, že i přes vysoké tempo růstu zadlužení veřejných financí v prostředí relativně vysokých úrokových sazeb dokáže všechny své závazky bez problému dodržet a zaplatit. To by mohlo alespoň zmírnit pád kurzu libry. Obecně budeme u libry čekat na zlepšení výhledu ekonomiky, který je z pohledu kurzu zásadní. Oblastí, kde by mohlo dojít k výraznému zlepšení, není příliš. Cesta je naopak otevřená dalšímu oslabování libry. Možná se dočkáme její parity proti dolaru. V případě dalšího oslabování libry lze navíc očekávat další spory a problémy v parlamentu Spojeného království.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9634 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 113,70 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9601 do 0,9747 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,63 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,56 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,55 až 24,70 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 25,39 do 25,73 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter