Libra si hledá silnější pozice

Klíčové body

  • Inflace ve Velké Británii v červenci klesla ze 7,9 % na 6,8 %, dle očekávání.
  • Aktuálně trhy zaceňují vrchol britských sazeb na 6 %, Bank of England na dalším zasedání v září pravděpodobně znovu zvýší sazby o 25 bazických bodů.
  • Libra v posledních týdnech zpevnila pod 0,860 EURGBP a nad 28,10 GBPCZK.
zdroj: Unsplash

Včerejší čísla ohledně propadu průměrné cenové hladiny naznačila, že se Velká Británie veze na dezinflační vlně. Přestože byli Britové na vrcholu inflace už loni v říjnu, 2% cíl je stále daleko. Britská centrální banka je odhodlaná dále utahovat ekonomiku, což samozřejmě hraje do karet sílící libře.

Utažení ekonomiky se začíná propisovat, inflace ve Velké Británii klesá. Dle včerejších dat cenová hladina v červenci meziměsíčně klesla z 0,1 % na -0,4 %, meziročně ze 7,9 % na 6,8 %, dle očekávání. Podle tamějšího statistického úřadu měl na dezinflaci největší podíl pokles cen paliv, energií a potravin. Naopak v meziměsíčním srovnání se lehce zvýšily náklady na bydlení, ceny ve zdravotnictví a v pohostinství. Jedná se však o nízké setiny procentního bodu. Tudíž není žádným překvapením, že samotná jádrová inflace zůstala v meziročním srovnání na úrovni 6,9 % (tržní konsensus počítal s mírným poklesem o desetinu procentního bodu). Právě vysoká „jádrovka“ může být přetrvávajícím problémem budoucích měsíců.

Britský ministr financí Jeremy Hunt se včera vyjádřil, že boj s inflací funguje, ale že Britové stále nejsou za cílovou čárou. Britská centrální banka si toto rozhodně uvědomuje. Už v minulosti se ukázalo, že se Bank of England jestřábích kroků neobává. Na všech čtrnácti posledních zasedáních byly sazby zvýšeny. A přestože se dle konsensu v posledních měsících většinou očekává, že britská centrální banka vždy utáhne o 25 bodů, v červnu BoE ukázala, že se nebojí zvýšení sazeb hned o 50 bazických bodů. Ještě začátkem roku byl trh práce velmi odolný vůči zvyšování sazeb, ale nyní to začíná vypadat, že se sazby postupně propisují i do této oblasti. V červnu totiž vzrostla nezaměstnanost ze 4 % na 4,2 %, oproti očekávané stagnaci. BoE zatím neskončila. Aktuálně je hlavní úroková sazba na 5,25 % a v září by mělo přijít zvýšení o dalších 25 bazických bodů. Očekávaný vrchol sazeb se posunul z úrovně 5,75 % na 6 %.

Libra si za poslední půlrok vybudovala silnější pozici. Byly zde i extrémy, kdy se kurz eura vůči libře dostal minulé září až nad 0,927 EURGBP. To byla reakce na představení balíčku nelogických daňových reforem, což nakonec stálo bývalou premiérku Liz Truss její místo. Libra nakonec své ztráty smazala korekcí a v zimních měsících se kurz pohyboval v rozmezí 0,872 až 0,898 EURGBP. Posilování libry pokračovalo i na jaře a v létě, aktuálně se britská měna obchoduje kolem úrovně 0,855 EURGBP a to i přesto, že evropská společná měna vůči americkému dolaru ve stejném období posilovala.

Vůči české měně je posílení libry ještě výraznější, což je částečně dáno i výraznějším oslabením naší měny. Libra byla vůči koruně historicky nejslabší letos v dubnu, kdy se středový kurz dostal pod 26,05 GBPCZK. Za poslední čtyři měsíce se libra dostala býčím kanálem nad 28 korun za libru, britská měna vůči naší koruně tudíž posílila za toto období o více než 8 %. Vzhledem k tomu, že ČNB sazby v aktuálním cyklu zvyšovat nebude a spíše se spekuluje o snížení na rozdíl od BoE, kde se zvyšováním sazeb ještě neskončili, rizika jsou zde určitě na straně slabší koruny. Nelze vyloučit, že se tedy dostaneme na ještě silnější librové úrovně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0915 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0863 do 1,0968 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,06 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,97 až 24,15 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,90 do 22,18 USDCZK.**

*RoklenFX nevypořádává rublové transakce a platby do Ruska.

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter